Biberiye ( Rosmarinus Officinalis )

17.10.2012
26
Biberiye ( Rosmarinus Officinalis )

aylin guney, sebzeler, sifali bitkiler, Biberiye, Rosmarinus Officinalis, Biberiye Çayı

Biberiye Avrupa’ da geçmişten beri tonik ve uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Eski Yunanlıların hafızayı kuvvetlendirmek ve konsantrasyonu artırmak amacıyla, bilginlerin başlarına biberiye çelenkleri taktığı bilinmektedir. Biberiyenin antioksidan, antimikrobiyal ve antiviral özelliği vardır.

Biberiye, hekimler tarafından birçok hastalığın tedavisinde yararlanılan bir bitki olagelmiştir. Tarih yapraklarında belirli mide hastalıkları ve sarılıkta, merhem olarak felce ve preparat olarak tatanoza karşı, biberiyenin taze yapraklarının öz suyu ile baldan elde edilen karışımın donuk gözleri aydınlığa kavuşturulmasında, biberiyenin içten kullanıldığında karaciğer ve kan temizleyici, sidik söktürücü, terletici özellikleri, ayrıca sindirim bozukluklarında, epilepside, menstrüasyon gecikmelerinde faydalı olduğunu belirtilirken, dıştan kullanımda ise, damla hastalığına ve kansere iyi geldiği, dölyatağı temizleyici ve çocuk yapma gücünü artırıcı özellikleri olduğuna değinilmektedir. Bunların yanısıra uyku hastalığına, diş ve eklemleri güçlendirici, çıban ve yara temizleyici olarak bu bitkiden yararlanıldığı belirtilmektedir. Benzer şekilde ateşli hastalıklardan sonra görülen bitkinlikte ve yorgunlukta, zihinsel yorgunlukta ve sindirim bozukluklarında biberiyenin
faydalarından bahsedilmektedir.
Kullanım Alanları:
-Kan dolaşımını hızlandırır, kılcal damarları açar
-Karaciğer tedavilerinde yararlanılmaktadır
-Sinirleri uyarır ve güçlendirir
-Mide ve bağırsakları uyarır, özellikle yağlı yiyecek yendiğinde yardımcı olur
-Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür
-Safra salgısını artırır
-İdrar söktürücüdür
-Kadınlarda aybaşını düzene sokar, iyi bir adet söktürücüdür
-Etkili bir toniktir
-Kas ağrılarını, siyatik ve nevraljiyi hafifletir
-Romatizma ağrılarını azaltır
-Burkulma ve eziklerde iyileştiricidir
-Saç diplerindeki bezleri uyarır
-Hafızayı güçlendirir
-Başağrıları için biberiye yararlı olabilir
-Yorgunluk güçsüzlük hallerinde yararlıdır. Canlandırıcı güçlendirici etkisi için biberiye banyosu tavsiye edilir
Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar:
-Biberiye tansiyon yükselmesine neden olabileceğinden yüksek tansiyon sorunu olanlara tavsiye edilmez.
-Hamileler kullanmamalıdır. Biberiye bitkisinde yer alan oleanolic asit düşük yapma riskini fazlalaştırır.
-Biberiye yağı dahilen kullanılmamalıdır. Düşük dozları böbrek mide problemlerine yüksek dozu ise zehirlenmeye yol açar.
Ağır dolaşım bozuklukları ya da hipertansiyonu olanlar kullanmamalıdır.
Biberiye Nasıl Demlenir ?
Biberiye Çayı : 2 çay kaşığı ince kıyılmış biberiye 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 10 dk demlendikten sonra süzülerek içilir. Günlük olarak 2-3 bardak içilebilir.
Biberiye Banyosu : 50 gr biberiye 1 litre suda kaynama derecesine kadar ısıtılır. 25-30 dk demlenir süzüldükten sonra banyo suyuna eklenir. Uyarıcı etkisi nedeniyle geceleyin yapılması tavsiye edilmez.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.