Böbrek Hastaları Artık Tatilde Özgür

Böbrek Hastaları Artık Tatilde Özgür

böbrek yetmezliğiBöbrek Yetmezliği Hastalarının evlerinde uygulayabileceği bir tedavi yöntemi olan Periton Diyalizi, hastanın yaşamını  daha kolay düzenlemesini ve daha bağımsız olmasını sağlıyor.

Prof .Dr. İ.Çetin Özener

Alet kullanmak zorunluluğunun olmaması, elle yapabilme özeliğinin olması dolayısıyla böbrek hastası ev dışında, okulda, işyerinde ve hatta tatil sırasında bile değişimlerini yapabileceği için yaşamını rahatlıkla sürdürebiliyor.

Hasta kolaylıkla istediği yere gidip tedavisine gittiği her yerde devam edebiliyor. Hemodiyaliz hastaları ise ancak diyaliz imkanı olan bir yere gitmek durumunda kalıyor. Bu da doğal olarak hastaların tatil seçeneklerinde ve yaşamlarında bazı kısıtlamalara neden oluyor.

Böbrek yetmezliği hastalığı, ülkemizde hızla artan bir grafik çiziyor. Erken teşhis ve müdahale olursa, üzücü sonuçlara ulaşmadan tedavi edilebiliyor. Ama geç kalındığında vücutta geri dönüşü olmayan hasarlar bırakıyor. Geç kalınmış evrede bilinçli bir tedavi yöntemi izlenirse, günlük hayattan kopmadan yaşamı sürdürmek de mümkün oluyor.

Böbrek yetmezliği daha çok Şeker hastalığı, Hipertansiyon veya Nefritlere bağlı olarak gelişiyor. Geri dönüşü olmayan bir süreç içinde olan böbrek hastalarının tedavisi için iki seçenek bulunuyor. Diyaliz uygulamaları ve Böbrek Nakli.  Böbrek nakli seçeneği sadece kronik böbrek yetmezliği hastalarında uygulanırken, diyaliz tedavileri hem akut hem de kronik böbrek yetmezliğinde uygulanan tedavi şekli. Yeterli sayıda böbrek vericisinin bulunmaması  nedeni ile hastaların sınırlı bir kısmı böbrek naklinden yararlanabiliyor.

Hemodiyaliz ve Periton Diyaliz Farklılıkları

Aynı amaçla kullanılan diyaliz uygulamaları olmasına rağmen Hemodiyaliz ve Periton diyaliz bazı farklılıkları bulunuyor. Hemodiyalizde kan vücut dışında bir makine ile temizlenirken Periton diyalizinde bu olay vücut içinde gerçekleşir. Yine hemodiyaliz haftada 3 gün ve 4-5 saat süren bir işlem olduğu için hasta makineden ayrıldıktan sonra  zararlı maddeleri temizleme işlemi o anda sona erir ve tekrar kanda hızla birikmeye başlar. Periton diyalizinde ise hastanın karnında sürekli yenilenen solüsyon olduğu için bu tür aralar olmuyor. Bundan dolayı sürekli temizlemeye devam  eder.  Bu da hastalarda hemodiyaliz seanslarında gördüğümüz ani vücut kompozisyonu değişimine bağlı olarak gelişen bir takım sıkıntıların ortaya çıkmasını engeller.

Evde Rahatlıkla Uygulanan Diyaliz: Periton

Periton Diyalizi hastanın evinde rahatlıkla uygulayabileceği bir tedavi yöntemidir. Böylece hasta yaşamını  daha bağımsız sürdürebilir. Ayrıca alet kullanmak zorunluluğunun olmaması, elle yapabilme özelliği nedeniyle, hastanın rahatlıkla seyahat edebilmesine imkan sağlar.  Hemodiyaliz hastaları ise ancak diyaliz imkanı olan bir yere gidebilir. Bu da doğal olarak bu hastaların yaşamlarında bazı kısıtlamalara neden olur.

Diyaliz Tedavileri: Diyaliz tedavisinde Hemodiyaliz ve Periton diyalizi olarak iki farklı tipi mevcut.  Hemodiyaliz, kanın vücut dışında bir makine aracılığı ile temizlenmesi işlemi olup, genellikle haftada üç kez 4-5 saat süren ve çoğu zaman bir diyaliz merkezinde yapılan bir uygulama. Periton diyalizi ise hastanın karın boşluğuna konulan bir tüp vasıtasıyla verilen özel solüsyonlar aracılığı ile hastanın kendi karın zarı kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemi.

Periton Diyalizi : Hastanın küçük bir cerrahi girişim ile karnına bir katater adını verdiğimiz tüp konularak yapılır. Daha sonra bu tüp aracılığı ile hasta karnına ihtiyacına göre 1-3 litre kadar özel sıvı verilir ve yine ihtiyacına göre 4-8 saat kadar bekletip boşaltarak bu tedavi tekrarlanır. Hasta bu işlemi evinde ve kendisi yapabileceği gibi, özel bir cihaz aracılığı ile otomatik olarak da yapabilir. Aletli periton diyalizi ismi verilen bu işlemde karın zarı adeta bir süzgeç gibi vazife yaparak, böbreklerin çalışamaması dolayısıyla hasta kanında birikmiş olan zararlı atık maddeleri temizler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.