Böbrek Hastalarına Oruç İçin Öneriler

Böbrek Hastalarına Oruç İçin Öneriler

Oruç ile beraberinde gelen uzun süreli açlık ve susuzluk, böbrek hastalarında zaten birikmiş olan üre ve benzeri atıkların daha fazla artmasına neden olabiliyor. Ramazan ayından önce böbrek hastaları ilaç uygulamalarını gözden geçirmesi gerekiyor.

Prof. Dr. Nazmi Yalçın İlker

Üroloji Uzmanı 

Ramazan ayı, her geçen sene daha da uzun günlere ve sıcak havalara denk geliyor. Dolayısıyla hem aç kalma süresi uzuyor, hem de sıvı ve elektrolitlerin kaybı artıyor. Özellikle kronik rahatsızlığı olan kişilerin birkaç doz tüketmesi gereken ilaçların kullanımında zorluklar yaşanabiliyor. Oruç tutmak isteyen böbrek hastalarının mutlaka hekimlerine danışmaları gerekiyor.

Böbrek hastalarının uyması gereken diyet kısıtlamalarının Ramazan ayında yeniden düzenlenmeli. Hastaların, iftardan sahura kadar olan sürede sık aralıklarla ve eksiklerini karşılayacak şekilde sıvı ve besin almaları gerekiyor. Ayrıca tüketilen sıvı ve besinlerin miktar ve çeşit olarak kaydedilmesi, sahurda aç karnına tartılarak vücut ağırlığının not edilmesi de gerekiyor.

Böbrek taşı sorunu olanlar en az 2 litre sıvı almalı

Orucun böbreklerdeki taşın büyümesi ve sayıca artmasına de neden olabilir. Böbrek taşı düşürmüş ya da böbreğinde taşı olanların iftar ile sahur arasında mutlaka en az 2 litre sıvı almaları gerekiyor.

Böbrek hastaları için en tehlikeli uygulamalardan biri, sadece akşam saatlerinde beslenip sahura kalkmadan oruca başlanmasıdır. İdrarla ve sıcak havalarda ter ile çok fazla tuz kaybedildiğinden, böbrek hastalarının ciddi sağlık sorunları yaşayabilir. Ayrıca böbreklerinde aşırı tuz kaybı olan hastaların kontrollerini yaptırarak tuz açıklarını gidermeleri gerekiyor.

İlaç kullanımı hekim kontrolünde olmalı

Böbrek hastalarının hemen hepsinde yüksek kan basıncı bulunuyor. Ramazan ayı boyunca daha uzun etkili tansiyon ilaçlarının kullanımı bir ölçüde yeterli kontrol sağlayabilir. Ancak yine de sık aralıklarla tansiyon ilacı kullanan hastaların konuyu hekimlerine danışmaları gerekir.

Bağışıklık sistemi bozukluklarına bağlı böbrek hastalıkları olan ve böbrek nakli yapılmış hastalarda da bazı ilaçların saatli olarak alınmasının büyük önem taşıyor. İlaçların azaltılması veya dozlarının atlanması sonucunda böbrek hastalıkları alevlenebiliyor veya nakledilmiş olan böbrek redde uğrayabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.