“Bölgede 1’inci, Dünyada 10’uncu Olacağız”

“Bölgede 1’inci, Dünyada 10’uncu Olacağız”


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde inşa edilmekte olan Girne Amerikan Üniversitesi Tıp Fakültesi kurucu üyesi Prof. Dr. Ferhat Erişir “ Sağlık alanında hizmete girdikten bir yıl sonra bölgede 1’inci, dünyada 10’uncu olacağımıza inanıyoruz. Çünkü Kıbrıs iklim olarak sıcak bir ülke. Sağlık turizmi ile ülke ekonomisine toplamında 150 milyon Euro’luk bir kazanç hedefimiz” dedi.

Haber-Röportaj: Nilay Akgün

Sağlık turizmi bir çok ülke için ekonomiye ciddi gelir kaynağı oluşturuyor. Türkiye’nin yanı sıra yavru vatan Kıbrıs’ta bu yarışta ‘ben de varım’ diyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde inşa edilmekte olan ve bir buçuk yıl sonra hizmet ve eğitime başlaması planlanan Girne Amerikan Üniversitesi Tıp Fakültesi kurucu üyesi Prof. Dr. Ferhat Erişir ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

-Sağlık turizmindeki hedefiniz nedir?

“Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki eğitimimi tamamladıktan sonra bugüne kadar hizmet verdiğim süreç içindeki amacım tecrübe ve deneyimlerimi doğduğum topraklara aktarmaktı. İki yıl önce hayalim gerçekleşti. Girne Amerikan Üniversitesi Tıp Fakültesi kurucu üyesi olarak göreve başladım. Hedefimiz gerçekçi ve yüksek: Sağlık sektöründe tıp fakültesi olarak hizmete girdikten bir yıl sonra bölgede 1’inci, dünyada 10’uncu olmak. Girne Karaoğlan’da 110 yataklı hastane inşaatımız devam etmektedir. 100 kişiden oluşan tecrübeli, deneyimli, uzman tıp kadromuz  ile bölgede örnek gösterilecek sağlık kurum olacağız. Tüm branşlarımız olacak ancak rehabilitasyon bizim ağırlık vereceğimiz branş. Çünkü Kıbrıs 300 günü güneşli olan bir ülke. Oysa İngiltere, Almanya gibi birçok yağışlı ve soğuk ülke insanında boyun, sırt, bel ağrı sık yaşanan sağlık sorunudur. Bu ülkelerin sağlık politikaları gereğince tedavi masrafı devlet tarafından ödenir. Amacımız öncelikle bu ülkelerin sağlık bakanlıkları ile diyaloga geçip, bağlantı kurmak olacaktır. Fiyat politikamız yine sigorta şirketlerinin belirlediği fiyatlarda olacak, kar amaçlı olmayacağız.

-Ülke ekonomisine katkınız ne olacak?

Kıbrıs’ta -sıcak bir ülke olduğu için- çoğunluğu İngiliz ve Almanlardan oluşan 15 bin yabancı insan yaşıyor. Öte yandan 72 bin üniversite öğrencisi var. Tüm bu insanların ülke ekonomisine katkısı minimum 150 milyon Euro’dur. Bu Kıbrıs için çok önemli bir gelir kaynağıdır. Girne Amerikan Üniversite’sinin bugün 13 bin öğrencisi var. Bölgede hem eğitim hem sağlık  hem de turizm merkezi olmak istiyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.