Boyun Fıtığında Protez Riskleri Azaltıyor

Boyun Fıtığında Protez Riskleri Azaltıyor

Prof. Dr. Tuncer SüzerBoyun, baş, sırt ve kollarda kendini gösteren ağrı ile uyuşma hissi, boyun fıtığının işareti olabilir. Genç ve yaşlılarda farklı biçimlerde görülen boyun fıtığı tedavisinde ameliyatta protez kullanımı yeni fıtık riskini azaltıyor.

Prof. Dr. Tuncer Süzer
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

İlerleyen vakalarda bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma gibi sorunlara yol açan boyun fıtığı, gerektiğinde protez (yapay disk) kullanımı ile tedavi edilebilir.

Füzyon yani omurlarda kaynama yöntemi ameliyatlarından sonra 2-3 hafta boyunluk verilerek hastanın boyun hareketlerine dikkat etmesi istenirken, protez kullanılan hastalarda boyunluk gerekmiyor.

Boyunda bulunan yedi kemiğin arasında, hareketi sağlayan “disk”lerde boyun fıtığının oluşum süreci; boyundaki diskler, içerdiği su ve kollajen yapısı sayesinde kemiklerin üzerine binen yükü azaltır ve iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engeller. Yaş ilerledikçe veya genç hastalarda boyun yeterince korunmadığı için, disk dokusu suyunu kaybedip daha sert bir hale gelir. Vücudun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman ‘boyun fıtığı’ başlar.

Boyun fıtığının tedavisinde cerrahi girişim her hastaya uygulanamıyor. Genellikle ağrı kesici, hareket kısıtlaması ve fizik tedavi yeterli olurken, kollarda ve parmaklarda ilerleyici kuvvet kaybı olan hastalar, en sık cerrahi tedavi uygulanan hasta grubunu oluşturuyor.

Omurlar Arasında Hareket Korunuyor
Protezin omurgada kullanılmasının amacı; diz veya kalça protezlerindeki ile aynı olmasıdır. Boyun fıtığı ameliyatlarında protez kullanılmasıyla, fıtıklaşan disk dokusunun temizlendikten sonra iki omurun birbirinin üstüne çökmesi engellenir. Böylece hareket kısıtlılığı yapan sistemlerin aksine omurlar arasında hareket korunur yıllar içinde diğer omurlarda yeni fıtık gelişme riski de azalmış olur. Protez yönteminin ardından hasta 10 gün sonra işine başlayabilir.

Boyun fıtığı ameliyatıyla, omurilik ve sinirler üzerindeki baskının kaldırılması amaçlanır.  Hasta boyun ağrısı, kol ağrısı, kolda uyuşma ve güç kaybı gibi şikayetlerinden kurtulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.