Bu Önerileri Dikkate Alın!

Bu Önerileri Dikkate Alın!

Ramazan Bayramı’nın ardından tatil programınızı yaptınız. Bu sene tatile bebeğinizle ilk defa çıkıyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var.

Dr. Yunus Nas

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeğinizle Tatile Çıkıyorsanız Bu Önerileri Dikkate Alın!

Bebeğiniz ve kendiniz için hayatınızı kolaylaştıracak her malzeme (puset, ıslak mendil, alt açma minderi, bebek bezi, plastik ya da tek kullanımlık önlük, kaşık, plastik tabak, bardak, kitap, yeni oyuncaklar vb) yanınızda bulunsun. Çocuğunuzun tatile daha rahat uyum sağlayabilmesi için onun günlük programına olabildiğince yakın davranmaya çalışın. Bebeğinizin beslenmesi yanında yeterli sıvı aldığından emin olun. Tatile gitmeden önce gideceğiniz yer ve süre ile ilgili bilgileri doktorunuza bilgi vererek, bebeğinizin aşı ve takip durumu için takvim belirleyin. Gideceğiniz tatil bölgesinin hava durumunu göz önünde bulundurarak uygun kıyafetler alın. Doktorunuzun önerisi ile her zaman kullandığınız ateş düşürücü şurup, fitil, burun damlası gibi ilaçları, termometre, yara bandı, pişik kremi, diş çıkarıyorsa diş jeli, antiseptik jeller ve kremler, antibakteriyel jeller, suya gerek olmadan kullanılan el temizleyicileri, tırnak makası, törpü, güneş kremi ve sivrisinek kovucu kremler ve tabletleri yanınızda bulundurun. Bir yaşından küçük bebekler değişimi sevmez. Gıdaları siz hazırlamaya çalışın. İçme suyunuza dikkat edin, bebeğiniz için uygun olup olmadığını denetleyin. Bebeğinizin gıdalarını bekletmeyin, bekleyen gıdaları yedirmeyin. Süt ve süt ürünlerine; özellikle dondurmaya çok dikkat edin. Eğer uzun süreli araba yolculuğu yapacaksanız araç tutmasına karşı ilaçlarınız yanınızda olsun. Araba koltuğuna oyuncaklar asın, dikkatini dağıtabilecek malzemeler bulundurun. Sık sık mola verin. Bebeğinizi yolculuğu daha rahat geçirmesi için sık sık emzirin. Yolculuk boyunca güneşten korunması için pencerelerinize güneşlik takın. Arabanızın havasını taze tutmaya çalışın. Klima kullanırken direkt soğuk havaya maruz kalmayın. Uçakla yolculuk yapacaksanız basınçtan olumsuz etkilenmemesi için bebeğinizin yeteri kadar su içtiğinden emin olun, uçağın kalkış ve inişinde çiğnemesi için bir şeyler verin veya mümkünse emzirin. Sıcak havalarda gıda zehirlenmesi riski fazla olduğundan, güvenlik ve hijyene çok daha fazla dikkat edin.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.