Burun Deliği Estetiği Önemlidir

17.10.2012
69
Burun Deliği Estetiği Önemlidir

Ahmet Karacalar,Burun estetiği ,estetiği,estetik,estetik cerrahi,Doğal burun deliği ,Burun Deliği Estetiği ÖnemlidirEstetik yapılmış bir burun sonradan anlaşılmamalı. Kişinin burun ameliyatı olduğunun anlaşılmaması için burun deliği estetiğinin iyi olması gerekir. Ameliyat olmuş bir burun en önemli ipucunu burun deliklerinden verir.

Prof. Dr. Ahmet Karacalar

Burun estetiği yapılmış bazı burunlar dışarıdan fark ediliyor. Bunun nedeni nedir?
Modern estetik cerrahide ameliyat olmuş bir burnun ameliyat olduğunun anlaşılmaması burun estetiğinde en önemli hedef olmalıdır. Kişinin burun ameliyatı olduğunun anlaşılmaması için burun deliği estetiğinin iyi olması gerekir.  Bunun yollarından birisi burun deliklerinin doğal duruşudur. Ameliyat olmuş bir burun en önemli ipucunu burun deliklerinden verir.

Doğal burun deliği nasıl olmalıdır?
Burun delikleri yandan bakıldığı zaman simetrik ve eşit elips gibi olması gerekirken, önden bakıldığı zaman kanatlarını açmış martı görüntüsüne sahip olmalıdır.  Burun delikleri oval şeklini cerrahiden sonra da korumalıdır.  Oval şeklinin yuvarlaklaşması siyah ırka ve çocuklara özgü bir geometri olduğu için arzulanmaz.

Başarılı bir burun estetiği için nelere dikkat edilmesi gerekir?
Burun delikleri burun için estetik önemi olduğu kadar fonksiyonel önemi olan yapılardır. Burnumuzdan içeri giren havanın yarattığı eksi basınca dayanamaz ise giren hava miktarı azalır. Bu nedenle estetik ameliyatlarda burun kanatlarının kıkırdak desteğinin zarar görmemesi gereklidir.
Aslında burun deliği ve çevreleyen yapılar çok karmaşık bir ünite oluşturur. Yedi bölümden oluşan burun kanatlarına özenli yaklaşmak gerekir.  Burun deliği estetiği tam bir burun ameliyatının bir parçası olarak yapılabildiği gibi, tek başına da yapılabilmektedir. Burun deliklerini çevreleyen burun kanatlarının yeri ve şekli burnun uzun ya da kısa algılanmasına neden olur. Bu nedenle sadece burun deliği estetiği yapılarak bile burun daha iyi hale getirilebilir.

Burun deliği estetiğinde neler yapılabilir?
Burun deliklerinin boyutu küçültülüp, büyütülebilir. Burun kanatları daraltılıp, şekli değiştirilebilir. Etli burun kanatları inceltilebilir.  Burun deliği estetiği yaparken matematik formüller oldukça önemlidir.
İki burun deliği arası mesafe için göz iç kenarları arasındaki mesafeyi ölçü alırız. Kanatları açık martı görüntüsü cephe bakışta sağlanırken, düzgün oval şeklini elde ederek burun deliği estetiği tamamlanır. 
Nefes almada sıkıntı çeken bazı kişilerde burun deliklerinin kıkırdak desteğinin yetersiz olduğunu fark edip, burun deliklerine kıkırdak desteği ile burun içine hava girişini arttırıyoruz. Burun kanadı kaslarının aşırı güçlü olmasına bağlı burun deliği büyüklüklerinde basitçe botoks çözüm olabilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.