Burun Nefesi ile İyileşebilirsiniz…

Burun Nefesi ile İyileşebilirsiniz…

Bilim insanları son yıllarda artan kronik hastalıkların sebeplerinden biri olarak burun nefesi yerine ağız nefesinin kullanılmaya başlanması olduğunu söylüyor. Burundan nefes alındığında havanın izlediği yol ve vücutta işlenme biçimi aslında pek çok olumlu etkiyi bir arada yaratıyor. Ağızdan nefes alındığında ise bu kusursuz güzergâh bozularak, pek çok bedensel ve ruhsal hastalığa zemin hazırlıyor.

Ebru Şinik

Bütünsel Sağlık & Ayurvedik Yaşam Danışmanı

Modern dünya insanı, bundan yüz yıl öncesine göre üç kat daha fazla nefes alıp veriyor ama yine de bedensel sağlık dengesini kuramıyor. Burun yerine ağızdan nefes alınması sebebiyle otonom sisteme ait pek çok parça düzgün aktive olamayarak tembelleşir ve bu nedenle insanoğlu aslında kendini yenilenmek ve hayatta kalmak üzerine kurgulanmış bedenini bu mucizevi işlevinden uzaklaştırır.

Beden, zihin ve ruh sağlığı için burun nefesinin yeniden hayatımıza girmesi şart! ‘Burun koku alma organımızdır’ denir. İlkokul sıralarında öğrendiğimiz bir bilgi bu, evet ama eksik bir bilgi… Koku almak burnun görevlerinden sadece biri; oysa burun aslında yaşam enerjimizi sağlayan ana duyumuzdur ve bu sayede fizyolojimizdeki tüm sistemleri dengeleyerek, randımanlı çalışmasını sağlar. Doğru burun nefesi almak bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, bizi pek çok hastalıktan tek başına koruyabilir.

Nefes almak için yaratılmış organımız burnumuzdur. Gündelik hayatımızda konuşmadığımız, şarkı söylemediğimiz, tempolu bir fiziksel aktivitede bulunmadığımız ve aksi belirtilen kontrollü bir nefes tekniği uygulamadığımız sürece sadece burnumuzdan nefes alıp vermeliyiz. Bunun fizyolojimiz açısından birçok tıbbi ve bilimsel sebebi bulunuyor.

Mikroplardan korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir: Ağızdan nefes alıp verildiğinde, burnun içinde yapılan havanın temizlenme ve nemlendirilmesi süreci pas geçilmiş olunur. Oysa burun vücut için eşsiz bir savunma bariyeridir. Ağızdan nefes alındığında içe çekilen hava işlem görmeden doğruca akciğerlere ulaşır. Bu da havada bulunan pek çok mikrop ve partikülün bedene girmesi demektir. Oysa burundan alınan nefes filtrelenir, işlenir ve ısısı dengelenerek ciğerlere ulaşır. Burun, solunan havayla birlikte gelen tozu, bakterileri, alerji sebebi olan polenleri, uçuşan parazitleri, muhtelif mantarları ve diğer milyarlarca maddeyi analiz edip süzerek, akciğerlere geçişini engeller ve içindeki reseptörler de toz, polen, zararlı mikropartiküller vb. zararlı uyaranlar ile uyarılıp koruyucu refleks hapşırığın oluşmasını sağlar.

Metabolizmayı hızlandırır: Burundan alınıp verilen her nefes vücut tarafından birçok işlemden geçirildiği için metabolizmayı hızlandırır, dolayısıyla daha çok kalori harcatır ve canlandıran bu nefes alışkanlığı ile beden sürekli olarak randımanlı çalışmaya devam eder.

Fiziksel ve zihinsel dengeyi sağlar: Beden hayatta kalmak, beyin ve kalbi sağlıklı bir şekilde çalıştırabilmek için hayati önem taşıyan bir moleküle ihtiyaç duyar. Nitrik oksit adlı bu molekül yatakları bedende en çok sinüslerde yer alır. Burundan her nefes alınıp verildiğinde burun içi kılları titreşir ve diplerinden nitrik oksit molekülü salgılanır. Gerçek bir haberci olan nitrik oksit, salgılandığı andan itibaren hayati sistemlere şu mesajı iletir, “Regüle ol, dengeye gir, düzenli çalış, randımanlı çalış.”

Yüksek tansiyonu dengeler: Fiziksel ve zihinsel olarak rahatlama sağlayan en önemli stres yönetimi araçlarından olan burun nefes egzersizleri, damarları açma özelliğiyle yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmektedir.

Koku duyusunun sağlıklı çalışmasını sağlar: Koku duyusu limbik sistemle doğrudan bağlantısı olan tek duyu organıdır. Limbik sistem, beynin iki lobunu birleştiren bir köprü gibidir ve öğrenme, hafıza, korku, sevinç gibi davranış fonksiyonlarını yönetir. Kısacası ne kadar çok burundan nefesi alınırsa o kadar koku ile temas edilir ve bu sayede limbik sistem sürekli canlı kalarak sağlıklı tepkilere ve davranışlara yöneltir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.