Bypass ile İlgili Merak Sorular

Bypass ile İlgili Merak Sorular

Koroner bypass ameliyatları kalp hastalarına ikinci hayat şansı olarak da tanımlansa da yöntem ile ilgili merak edilen çok sayıda soru bulunmaktadır. Kimlere hangi durumda uygulanmalı, riski var mı, psikolojik sorunlara neden olur mu? vs…

Prof. Dr. Kaya Süzer

Kalp ve Damar Cerrahı

Kalp krizi riskini önlenmek, göğüs ağrılarını ortadan kaldırmak için uygulanan koroner bypass ameliyatı aynı zamanda ikinci hayat şansı olarak tanımlanır. Ancak hastaların bypass yöntemi ile ilgili merak ettiği çok sayıda soru var.

1-Koroner bypass ameliyatı nedir, kimlere uygulanır?

Kalbe ihtiyacı olan kanı getiren atardamar  olan “koroner arter”de zamanla daralma ve tıkanma görülebilir. Sonuç; kalp yeteri kadar beslenemez ve görevlerini yapamaz hale gelir. Bu kişilerde göğüs ağrısı ya da kalp krizi riski oluşur. Tıkanan kalp damarlarının yerine yeni damarlar takılmasına ‘Koroner bypass ameliyatı” adı verilir.

2-Bypass ameliyatı nasıl yapılır? Riski nedir?

Kalp damar tıkanıklarında “çalışan” veya “durdurulmuş” kalpte “Aorta koroner bypass” operasyonu yapılır. “ Çalışan kalpte bypass” kısa bir süre öncesine kadar yaygındı ancak günümüzde özel durumlarda tercih edilen bir yöntem haline geldi. “Durdurulmuş kalpte bypass” vücuttaki dolaşım akciğer-kalp pompası ile sürdürülür, kalbi tamamen durdurulur, kalpteki tıkalı damarlara ”bypass” (köprüleme) yapılır. Operasyonda bacak toplardamarı (USM), ön kol arteri (RA), göğüs arteri (İTA) gibi vücuttan alınan damarlar kullanılır. Bu damarlardan alınan yeterli uzunluktaki parçalarla kalpten çıkan büyük damarla (aorta) koroner arterdeki tıkanıklığın ötesindeki damarlara köprüleme yapılır, bu damarların beslediği kalp krizi bölgelerine yeterli kan akımı sağlanır.

3-Bypass için alınan damarlar bir sorun oluşturur mu?

İşlevsel olarak yedekli bir sistemin parçası dahilinde çalışan damarlar bulunmaları gereken orijinal yerden alınıp, kalpte kullanıldıklarında herhangi bir fonksiyon eksikliğine neden olmaz.

4-Bypassın riski var mı?

Yaş, cinsiyet, mevcut damar tıkanıklıklarından yani hastanın daha önce geçirilmiş enfarktüs veya kalp kasının çalışmamasından dolayı kalp kasında güç kaybı olup olmaması, kalp kapaklarında ek rahatsızlık, hastada dolaşım sistemi haricindeki diğer sistemlere ait fonksiyon kaybı önemlidir.

5-Bypass hangi durumlarda yapılır?

Birden fazla koroner damarın ameliyatsız yöntemlerle (balon-stent) açılamadığı, bir veya daha fazla damarın daha önce ameliyatsız yöntemlerle açılmış olmakla birlikte yeniden tıkandığı, kalp kapak operasyonu gerektiren durumlarda bir veya daha fazla koroner arterin hastalığında bypass yapılması gerekir.

6-Bypasstan sonra hasta nelere dikkat etmelidir?

Hastanın yaşam tarzını büyük ölçüde değiştirmesi gerekir. Yeme içme düzeni, ilaç kullanımı, seyahat programı, spor aktiviteleri ve günlük yaşam konusunda doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

7-Bypass ameliyatından sonra diyet şart mı?

Beslenme alışkanlıkları için yeni bir düzen kurulmalı, kalp sağlığını koruyucu bir diyet tipine uyum sağlanmalıdır. Mümkünse beslenme ve diyet uzmanından yardım alınmalıdır.

8-Bypass kişide psikolojik bozukluk oluşturur mu?

Ameliyat sonrası hastanın yaşamındaki köklü değişiklikler çoğu hasta tarafından rahatlıkla kabul edilse de bazen psikolojik sıkıntılara yol açabilir. Bu durumda psikolojik yardım gerekebilir.

9-Bypass geçiren kişinin cinsel yaşamı nasıl etkilenir?

Cinsel yaşam da önemli ölçüde etkilenir. Hastanın ileri yaş grubunda olması durumu hafifletebilir. Genç gruptaki hastaların ise; bazı ilaçların kullanımından mümkün olabildiğince kaçınması, kardiyolog ve kalp cerrahlarınca özen gösterilen bir konudur. Ayrıca bu durumdaki hastalarda “erektil disfonksiyon” bozukluğunda kullanılan bazı ilaçların çok riskli olduğu, bazı durumlarda ölümcül sonuçlara neden olabileceği hastalara açıkça ifade edilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.