Çalışan Anneler Ve Bebek Bakımı

17.10.2012
73
Çalışan Anneler Ve Bebek Bakımı

Çalışan Anneler ve Bebek BakımıÇalışan anne doğum sonrası kullanabildiği izninden sonra bebeğin bakımını güvenebileceği bir yetişkine bırakır, bebeğin yedek bakımını sağlar. Bu durumdan bebeğin olumsuz etkilenmemesi için aşağıdaki unsurlara dikkat edilmesi gerekir:

Bebek sadece anne-babanın çalışma saatleri içinde yedek bakım almalı, anne baba eve gelince bebeğin bakımını üstlenmelidir. Kendi evi dışında bakılıyorsa, akşam kendi evine gelmeli, anne-babasının yanında olmalıdır.

Bebek ilk üç yaşta bir kişiye bağlanma gereksinimi içindedir. Sevgi ve güven duygusunun temeli bu yaşta atılır. Bu nedenle üç yaşa kadar bebekle bir kişinin ilgileneceği ‘Bireysel Bakım’ önerilmektedir. Anne babalar tarafından, bu dönemde öncellikle büyükanne, ücretli bakıcı gibi bireysel bakım olanakları araştırılmalıdır. Kreşler, bu olanağın sağlanmaması durumunda düşünülecek bir çözümdür.

Bakacak kişinin aile ile uyumlu olması, bebeğin bakım ve eğitiminde aileden farklı tutumlar takınmaması bebeğin gelişiminde önemli rol oynar. Böyle olumsuz bir durum varsa, seçilecek ‘uygun’ bir kreş tercih edilebilir.

Bebeğin anne-babasının işten dönüşlerinde gerçekten ona ayıracakları zamana gereksinimi vardır. Anne-baba ile sadece aynı mekanı paylaşmak bebek için yetersizdir. Anne-bebek, baba-bebek, anne-baba-bebek ilişkisinin sağlıklı gelişmesinde bebeğe ayrılacak ‘Etkin’ zamanın önemi büyüktür. Zamanın uzunluğu değil, niteliği önemlidir.

Anne-baba bebekten kısa süre bile olsa, ayrılmadan önce bu durumu sözlü olarak açıklamalı ve bir işaretle belirtmelidir: El sallama, öpücük gibi. Bebekten habersiz-kaçamak ayrılmak anne-bebek arasında kurulması gereken güveni bozar.

Anne çalışsın veya çalışmasın 3 yaşından sonra çocuğun okul öncesi eğitim kurumuna gitmesi önerilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.