Çalışan Kadınlar Daha Fazla Taş Düşürüyor!

17.10.2012
51
Çalışan Kadınlar Daha Fazla Taş Düşürüyor!

Çalışan Kadınlar Daha Fazla Taş Düşürüyor,Murat Bağışgil,bobrek tasi,tas,tansiyon,metabolik sendrom,genetik,Böbrek Taşı Hastalığının 2009 yılı güncellemesi için Türkiye genelinde yapılan araştırmada ortaya birbirinden ilginç sonuçlar çıktı. Sonuçlara göre böbrek taşı hastalığını yaşayan kadınların sayısı gittikçe artıyor.

Op.Dr. Murat Bağışgil

Ürolog

Metabolik Sendrom nedeniyle özellikle çalışan kadınlarda böbrek taşı hastalığının görülme oranının arttığını belirtiyor.  Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki sendrom Türkiye’de erkeklerde yaklaşık %28 kadınlarda yaklaşık %40 oranında görülüyor. Metabolik Sendrom, genetik olarak uygun kişilerde, çevre faktörü, hareketsizlik ve fazla kalorili beslenme sayesinde ortaya çıkıyor. Bunun en önemli bulgusu da bel çevresi kalınlığı ve göbek şeklinde kendisini gösterir.

Masa başında çalışan kadınlarda bel çevresinde fazlalık nedeniyle tansiyon, kan yağlarında dengesizlik, karaciğerde yağlanma ve böbrek taşı hastalığının görülme oranı artıyor.

Metabolik Sendrom ve taş hastalığı arasında ortak noktalar var. Her 2 hastalıkta 20-70 yaş grubunda fazlaca görülüyor. Santral obezite (göbek çevresinde yağlanma)  önemli faktördür. Metabolik Sendrom görülme sıklığı 40-49 yaş grubunda %50 sonraki yıllar %60’a kadar çıkıyor.

Böbrek taşları fiziksel aktivite gerektiren işlerde, masa başında çalışanlardan daha az görülüyor. Kadınların çalışma hayatlarında daha fazla yer almaya başlaması, ofisler ve yönetici pozisyonlarında günümüzde daha fazla kadının yer alması taş oluşumuyla ilgili risk kategorilerini yükseltiyor. Çalışma hayatının getirdiği aktivitesiz tarza hızlı beslenme alışkanlığının eşlik etmesi taş oluşumunu daha da artırıyor.

Son yapılan çalışmalarda taş hastalığının Metabolik Sendrom gibi tüm vücut sağlığını etkileyen bozuklukların bir belirtisi olarak görülüyor. Bu hastalık da kadınlarda erkeklerden daha fazla görülüyor. Ayrıca artış oranı da kadınlarda daha fazla görülüyor. En önemli neden kadınlarda şişmanlığın daha fazla görülmesidir.

Kadınlarda taş oluşunu engelleyen (azaltan) östrojenlerin varlığına karşın çevre koşullarının (hayat tazı, beslenme) kötüleşmesi kadınlarda taş görülmesini artırmaktadır.

Türkiye genelinde 18-70 yaş arası 33 ilde yapılan ve profesyonel bir araştırma kuruluşu ile beraber yürütülen çalışmada yaklaşık 2500 kişi ile görüşüldü. Buna göre;

Araştırmaya katılan 2468 kişinin yaklaşık %11 inde taş hastalığı saptandı. Taşı olan hastaların %28.5 inde birinci derece akrabalarda taş mevcut. Taşı olmayan hastalarda bu oran %4.4. Kadın erkek oranı 1 saptanmış yani aynı sıklıkta izleniyor. Dolayısıyla önceki dönemlere oranla kadınların hastalığa yakalanma oranında ciddi bir artış söz konusu. Araştırmaya göre taş hastalığının Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgelerinde; Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’ya göre anlamlı olarak daha fazla görüldüğü ortaya çıktı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.