Çanta Taşıyan Çocuklar Omurga Problemi Yaşıyor

17.10.2012
43
Çanta Taşıyan Çocuklar Omurga Problemi Yaşıyor

Prof. Dr. Teoman BenliSürekli ağır çanta taşıyan çocuklarda erişkinlik döneminde omurga problemi görülme riski artıyor.

Prof. Dr. Teoman Benli

Tatil  bir solukta geçti ve önümüzdeki günlerde okullar açılıyor. Yeni okula başlayacak çocukları telaşla karışık sevinç; anne ve babaları ise altına girilen yeni masrafların nasıl karşılanacağının endişesi sarmaya başladı bile… Ancak ağır masrafların altında ezilen anne babaların yanı sıra; ağır çantaların altında ezilerek erişkinlik döneminde omurga problemleri yaşayabilecek çocuklar da söz konusu.

Son yıllarda özellikle çocuklar, omurgalarına olmaması gereken yükleri bindirerek; daha ağır çantaları yüklenip birer hamal gibi okula gitmek zorunda kalıyorlar. Çocukların ağır yük taşımasının direkt kamburluğa yol açtığı tek başına yanlış bir inançtır.

Ağır çanta taşımanın tehlikeleri nelerdir?
Gelişme çağındaki çocuklarda özellikle omurganın ön tarafındaki büyüme plakları ağır yük taşıma ve tekrarlayan travmalarla bozulabilir. Bu durum tüm eklemlerle birlikte omurgadaki eklemlerin de erken dejenerasyonuna, büyüme plaklarının erken kapanmasına yol açarak ileri dönemde kamburluğa yol açabilir. Diğer taraftan omurgada çocuklarda görülen özellikle kuyruk sokumu bölgesinde defektif bir alan söz konusuysa; tekrarlayan ağır yük taşımalarıyla liziste kopmalar oluşarak omurga kaymaları görülebilir. Aynı zamanda çocuklarda mevcut olan düzeltilebilir yanlış duruşlar yapısal hale dönüşebilir. Bu nedenle çocuklara sırt çantasıyla ağır yük yüklemek doğru bir şey değil.

Çözümü ne olabilir?
Son zamanlarda çok yaygınlaşmaya başladığı için çocuklar adına gerçekten sevindiğim tekerlekli çantalar doğru bir tercih. Aslında en iyi çözüm okul içerisinde çocuklara dolap vermek. Çünkü okul çantaları sırtlarındayken karşıdan karşıya geçerken bu sefer dikkatleri de dağılabilir, yaralanma açısından daha sıkıntı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.