Cildiniz kışa hazır mı?

27.09.2015
1.757
Cildiniz kışa hazır mı?

Soğuk hava, azalan nem ve hava kirliliği cildimizi kış aylarında yıpratır ve hassaslaştırır. Bu nedenle özel bir bakıma ihtiyaç duyarız.

Soğuk havalarda cildin pul pul dökülmesi ve nem kaybetmesi veya ellerin çatlaması kaçınılmazdır. Oysa uygulayacağınız özel bir bakımla kış aylarında da canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Soğuk hava, azalan nem ve hava kirliliği cildimizi kış aylarında yıpratır ve hassaslaştırır. Bu nedenle özel bir bakıma ihtiyaç duyarız. Kış aylarında özellikle daha yoğun nemlendiricili kremler kullanmalı ve cildimize daha sık bakım uygulamalıyız.

Peki bunun için neler yapabiliriz?

Peeling uygulayın. Haftada en az bir kez mutlaka yüzünüze ve vücudunuza peeling uygulayın. Çünkü peeling, cildinizi ölü cilt hücrelerinden arındırır ve aynı zamanda derinlemesine temizlenmesini sağlar. Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan yüz fırçalarıyla da peeling işlemine benzer bir sonuç alabilirsiniz. Özel olarak yüz bakımı için sunulan fırçalar cildinizi ölü hücrelerden arındırırken kan dolaşımınızı da hızlandırır. Böylece cildiniz hem tertemiz olur hem de daha canlı bir görünüme kavuşur.

Işıl ışıl gözler

Yoğun çalışma temposundan yorulan gözleriniz de özel bir bakımı hak ediyor. Üstelik soğuk havalarda gözaltında morluklar da daha çok belirmeye başlıyor. Işıl ışıl gözlere sahip olmak istiyorsanız, uygun temizleme ürünleriyle temizlediğiniz göz çevresine papatya çayıyla kompres yapabilirsiniz. Pamuğu ılık papatya çayına ıslatın ve gözlerinize yerleştirin. Kompresi 5 dakika uygulayın ve göz çevrenizi kurulayın ve hem yaşınıza hem de cilt tipinize uygun bir göz bakım kremi sürün. Dudaklarınızı nemlendirin. Kışın en çok karşılaştığımız problemlerden biri de dudakların kuruması ve çatlamasıdır. Kuru dudakları nemlendiren rujların yanı sıra doğal yöntemlerle de dudaklarınızı nemlendirin. Bal; bol miktarda glikoz ve früktoz içerir. Cilde yumuşaklık ve nem kazandıran bu maddeler, aynı zamanda dudakların çatlamasını da önler.

Kış aylarında nem kaybeden cildinize buhar banyosuyla takviye yapabilirsiniz. Sauna veya hamama gidecek vaktiniz yoksa evde de kendinize buhar banyosu uygulayabilirsiniz. Bunun için bir miktar kuru papatya ve bir kâse kaynar su yeterli. Kuru papatyayı aktarlarda bulmanız mümkün. Ocakta kaynattığınız suyu geniş bir kâseye dökün ve içine papatyaları ilave edin. Yüzünüzü kâsenin üzerine eğin ve buharın cildinize temas etmesini sağlayın. Bu yöntemin daha etkili olmasını istiyorsanız, başınıza bir havlu örtün. Böylece buhar etrafa dağılmayacaktır. 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü havluyla kurulayın ve kreminizi sürün.

Saçlarınız sönmesin

Yağmur, kar veya hava kirliliği saçın canlılığını kaybetmesine neden olur. Panthenol, buğday tohumu ve jojoba yağı saça parlaklık kazandırır. Üç yemek kaşığı kremayı, birer çay kaşığı buğday tohumu yağı ve badem yağı ile karıştırın. Tüm karışımı saçınıza uygulayın ve 10 dakika sonra saçınızı durulayıp yıkayın.

Şevval ÖZÇELİK /  www.sevvalozcelik.com 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.