Cildiniz Yaşlılık Lekeleriyle Kaplanmasın

Cildiniz Yaşlılık Lekeleriyle Kaplanmasın

deutsche journalisten dienste Bild: 41322Vücudumuzun en büyük organı cildimiz, yazın bronzlaşır ve daha genç görünür diye düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz.

 Dr. Funda Ataman

Dermatoloji Uzmanı

Lentigo yani yaşlılık lekesi, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülüyor. Karaciğer lekesi diye de adlandırılan bu oluşumlar güneş yanığına bağlı olarak genç yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Sebebi ise, derideki pigment üreten melanosit denilen hücrelerin zararsız artışı. Güneş ışınlarının oluşumunda etkisi olduğundan Lentigo Solaris veya Aktinik Lentigo diye de adlandırılıyor. UV (ultraviyole) hem akut hem birikme etkisiyle bu açık kahverengi, düzensiz ve belirsiz kenarlı çok sayıda lekeye neden oluyor. Bazen üzerinde hafif bir pullanma oluyor ve kenarlarında yıldızı andırır çıkıntılar oluşuyor. Nadiren siyah ya da ten rengine yakın renkler de gözlenebiliyor. Omuz, sırt, el üst kısımları, alın, şakak, göğüs dekoltesi en sık yerleşim alanları. PUVA denilen yapay ultraviyole ışık kaynaklarıyla yapılan tedavi lentigoya neden olabiliyor.


Lentigolar selim lezyonlar olmasına rağmen kişinin güneş hasarına yatkın olduğunu gösteriyor. Cilt kanseri gelişme riskine karşı güneşten kaçınmak öneriliyor. Lentigo oluşmaması için 10:00-16:00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması alınacak ilk önlemdir. Koyu renk kıyafetler giyip, güneş gözlüğü kullanılması, kıyafetlerin örtmediği cilt alanlarına SPF 30 ve üzeri güneşten koruyucu kullanılması uygundur. Lentigo oluştuysa hidrokinon ve tretinoin içeren kremler faydalı olacaktır. Kriyoterapi ve lazer diğer tedavi seçenekleridir.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.