Cildinizi Gençleştirebilirsiniz…

26.08.2014
58
Cildinizi Gençleştirebilirsiniz…

cildinizi-genclestirebilirsinizBazıları için sıcak basması, huzursuzluk, sıkıntıya neden olsa da yeni bir hayatın başladığı menopozda doğru cilt bakımıyla zamanı durdurabilirsiniz.

Dr. Funda Ataman

Dermatoloji Uzmanı

Menopoz yaşını belirleyen en temel faktör kalıtımdır. Anne menopoz yaşı kızının menopoz yaşını da belirler. Doğum yapma sayısı, sosyoekonomik etkenler, maruz kalınan toksinler, beslenme, psikolojik durum menopozu etkiler. Gelişmiş batı toplumlarında menopoz yaşı daha geçtir. 40 yaştan önceki erken menopoz kadınların %1’inden daha azında görülür. Cerrahi, radyasyon, kabakulak başta olmak üzere viral enfeksiyonlar, çeşitli enzim ve hormon bozuklukları, Addison hastalığı, romatoid artrit, diyabet, myastenia gravis gibi ağır hastalıklar erken menopoza neden olabilir. Sigara içmenin de erken menopoza neden olduğu saptanmıştır.

Menopozla Başlayacak Temel Değişimlere Hazır Olun…

Menopozda yumurtalıkların östrojen salgısı düşer. Meme dokusunda süt bezleri azalır, bağ doku artar. Rahim küçülür. Vajen kısalır, darlaşır. PH’si artarak kuruduğu için enfeksiyon riski artar. Genital bölgedeki deri yağ dokusu ve tüyler azalır.

Cildinizde, kuruma, incelme, elastikiyet kaybı, yüzde, boyunda, göğüste ani kızarma, sıcaklık artışı, terleme görülebilir. Bu belirtiler 3-4 dakika gibi kısa süreli olsa da kişiyi rahatsız eder. Çarpıntı, baş ağrısı, bulantı ve endişe oluşturabilir.

Kadınları rahatsız eden menopoz belirtilerinden biri de topuklarda belirginleşen avuç ve taban derisi kalınlaşmasıdır. Obez kişilerde daha yoğun yaşanır. Menopozda kemik erimesi ve kalp damar hastalıklarını önlemek için kullanılan hormon yerine koyma tedavisi cilt kuruluğu ve elastikiyet kaybı bakımından faydalı olurken, yüzde kahverengi lekelenme, benlerde koyulaşma, damar benleri, kurdeşen, egzama gibi yan etkiler oluşturabilir.

Menopozda Cildimiz İçin Neler Yapabiliriz?

  • Kuru, ince, esnekliğini kaybetmiş, kolay kaşınan cildinizi kurutucu temizlik ürünleriyle temizlemeyin.
  • Topuklarınızdaki deri kalınlaşmasını gidermek için hekiminizin önerdiği ürünleri kullanın.
  • Sık sık sıcak suyla yıkanmayın.
  • Güneşten korunun. Çünkü güneş menopozdaki deriyi daha kolay yakar. Üstelik yaşlılık döneminde deri kanserleri daha sıktır.
  • Çevre kirliliği cildinize zarar verir. Emeklilik şansınız varsa büyük şehirlerden uzak kalarak küçük yerleşim yerlerini tercih edin.
  • Huzurlu ve sakin bir iş/ev ortamı sağlamaya çalışın.
  • Sigara ve alkolden uzak durun.
  • Hekiminiz kontrolünde cildiniz için östrojen içeren kremler ve bitkisel östrojen içeren yeşil çaylar kullanabilirsiniz.
 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.