Cinsel Fanteziler İle Sapkınlıkları Nasıl Ayırabiliriz?

17.10.2012
140
Cinsel Fanteziler İle Sapkınlıkları Nasıl Ayırabiliriz?

Psikolerapist Çağatay ÖztürkCinsel fanteziler insanın cinsel yaşamı üzerinde çok önemli rol oynar. Herkes kimi zaman bilinçli kimi zaman bilinçdışı cinsel fanteziler kurar.

Psikoterapist Çağatay Öztürk

Cinsel fantezilerde toplumsal yargılar ve yaşanılan toplumun kabul ettiği imaj, kişinin fantezilerindeki şekli oluşturan önemli etkenlerdir. Cinsellik üzerine yapılan anketler en yaygın fantezinin ünlü birisiyle beraber olmak fantezisi olduğunu ortaya koymuştur. Öncelikle cinsel fantezi nedir? Diye tanımına bakacak olursak, cinsel fantezi, kişinin kafasındaki seksüel anlamdaki coşkuyu ve heyecanı artıran fiiliyata dönüştüğü zamanda fiziksel hazzı artıran hayaller bütününe denir. 
Cinsel fantezi kurmak sağlıklı bir cinsel yaşamında en önemli göstergelerinden bir tanesidir. Ancak Türk toplumunda cinsellik sanki bir tabuymuş gibi konuşulmadığı gibi, aynı zamanda da cinsel fantezi kurmakta bir ayıpmış gibi algılanıyor. Bu bastırılmışlıkta cinsel sapkınlıkları daha da bir arttırmıştır. Her birey bir ait olma bir de birey olma özelliği ile doğar. Bir kişi birey olma özelliğini kendi kafasında cinsel fanteziler kurarak yaşamaya çalışırken bile ne yazık ki çoğu zaman ait olma ve aidiyet duygusundan kendini tamamen sıyırarak cinsel fantezi kurduğunu kendine bile itiraf edemeyebilir. Cinsel fantezi kurma kişide korkuya hatta bilinçaltında yer alan ve toplum baskısından kaynaklanan bir suçluluk duygusuna dönüşebilir.

Kadınların ve erkeklerin cinsel fantezileri arasındaki farklılığa bakacak olursak. Kadınların cinsel fantezilerinde şekilcilik daha az yer tutuyor. Kadın daha çok eski deneyimlerini kafasında canlandırmaya eğilimli. Erkekler ise biraz daha şekilciler bu konuda. (Büyük göğüslü bir kadın, ya da küçük kalçalı bir kadın gibi…) Ayrıca erkekler daha fazla denemedikleri yenilikleri denemek eğilimindeler. Sıra dışı deneyimler konusunda erkekler daha cesur.

En Popüler Cinsel Fanteziler

Birileri tarafından izlenme fantezisi

Seks yaparken üçüncü bir kişi tarafından izlenme fantezisi oldukça yaygın özellikle kadınlar arasında(!). Aslında bu fantezinin temelinde teşhircilik arzusu yatıyor. Günümüz toplumunda özellikle kılık, kıyafet, duruş oturuş anlamında genel bir görünüm bir anlamda da iyice yayılan statü kaygısı beraberinde bu arzuyu doğuruyor. Bu noktada kadın karşısındaki kişiyle sevişirken biri tarafından izlendiği anda odak noktası olduğunu düşünüyor. Belki de kendini toplumda rahat gösteremeyen kadın yatakta başarılı olmanın ve odak nokta olmanın hazzını doruk noktada yaşıyor. Ayrıca kendine olan güvenini onarıyor ve güçlendiriyor.

Kadın Kadına Ya da Erkek Erkeğe Sevişme Fantezisi

Bu fanteziyi duyan herkes önce ‘Acaba ben gizli eşcinsel miyim?’ sorusunu kendisine sorabilir. Hayatlarında bir kez bile böyle bir deneyim yaşamamış olan heteroseksüeller olsa da bu sonuç herkesin biseksüel yaradılışta doğduğu gerçeğini değiştirmez. Kişiler hayallerinde hemcinsleriyle sevişme fantezisi kurduklarında bunun altında yatan gerçek cinsellikten öte hemcinsiyle kendindeki eksikleri tamamlama arzusu yatar. Bu sayede kişi hayal ile olsa da kendindeki yetersizlik (Özellikle fiziksel) duygusunu tatmin etmiş olur. Bu da beraberinde yine özgüven duygusu konusunda eksik hissetmesini engeller.

Ünlü bir kişiyle sevişme fantezisi

Bu fantezi yine en yaygın fantezilerden birsidir. Ünlü bir oyuncu, şarkıcı ya da politikacıyla sevişme arzusu bir cinsel fantezi olarak hayatınızda yer alabilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta var. Birincisi, hayatınızda birlikte olduğunuz gerçek kişiyle o kafanızdaki ünlü kişiyi kıyaslamak ve sonunda hayal kırıklığına uğramak. İkincisi ise, o kişiyi farkında olmadan gerçekmiş gibi algılamak ve ona inanmak. Bu da beraberinde mutsuzluğu ve hayal kırıklığını getiriyor. Kişi o kafasında hayalini kurduğu ünlünün gerçek hayatta evlendiğini ya da sevgilisi olduğunu duyduğu zaman çok mutsuz oluyor ve üzülüyor. İşte bu sınırı çok iyi belirlemek gerekiyor. Yani bunun sadece bir fantezi olduğu gerçeğini.

Cinsel Sapkınlıklar

Tarih boyunca bazı sapkınlıklar kimi dönemler sapkınlık olarak görülmüş kimi dönemlerse sapkınlık olarak tanımlanmamıştır. Psikolojinin kurucusu Sigmund Freud, normal ya da patolojik olarak herkesin yaşamında sapık eğilimlerin veya geçici sapık eylemlerin var olduğunu ya da hiç değilse bu sapkınlıkların fanteziler boyutunda ortaya çıktığını gözlemlemiştir. Ünlü düşünür Freud’a göre aslında herkes çocukluk cinselliğini yaşarlar. Ancak bazı kişiler gelişimlerindeki duraksama nedeniyle yetişkin bir insan olduktan sonra da yetişkin cinselliği yerine çocukluk cinselliğini yaşamaya devam ederler.

Cinsel sapkınlıkları birer hastalık olarak kabul etmek ve çoğunun tedavisinin mümkün olduğunu unutmamak gerekir.

Cinsel Sapkınlığa birkaç örnek; Pedefoli (Sübyancılık – Küçük yaştaki çocuklarla cinsel ilişkiye girme arzusu), Zoofili (Hayvanlarla cinsel ilişkiye girme arzusu), Ensest ilişki (Çok yakın akrabalarla cinsel ilişki kurma arzusu).

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.