Çocuğu Kabız Olan Ve Çare Bulamayanlar İçin

17.10.2012
57
Çocuğu Kabız Olan Ve Çare Bulamayanlar İçin

Çocuğunu Kabız Olan Ve Çare Bulamayanlar İçin, Uzm. Dr. Hüseyin COŞKUN, cocuk, saglik, kabizlik, diyet, enfeksiyonÇocuklarda sıkça rastlanan kabızlığın çözümünde; doktorunuza güven, tedaviye uyum, bol sıvı, lifli yiyecekler çok önemli. Tedavi sırasında Hipokrat’ın sözünü de asla aklınızda çıkarmayın: “İnsanoğlu var olalı bir doktor görülmemiştir ki, birisini iyileştirmiş olsun. İyileşen kişinin kendisidir. Kişi şanslıysa ve iyi bir doktora denk geldiyse eğer o doktor ondaki iyileşmeyi başlatır.”

Uzm. Dr. Hüseyin COŞKUN
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Kabızlık basit olarak dışkının sıklığında, kıvamında ve kalınlığında değişiklik olması ya da dışkılama sırasında zorlanma olarak tarif edilebilir. Tüm yaş gruplarında görülmesine rağmen, çocuklarda tedavisi daha zordur. Ancak, anne sütü olan 6 aydan küçük bebeklerde, özellikle ilk 4 ayda her emmeden sonra sulu dışkılama olabildiği gibi, bebeğin huysuzluk gibi bir şikayeti yok ise 5-7 güne kadar dışkılama olmaması da normal kabul edilebilir. Ortalama olarak 2 yaşına doğru günde iki, 4 yaşında günde bir kez dışkılama olur.
Muayeneye gelmeden 1-4 hafta önce başlayan kabızlık kısa süreli, bir aydan daha uzun süren kabızlık uzun süreli, 6 aydan daha uzun süren kabızlık dirençli kabızlık olarak tanımlanır.
Kabızlık oluştuktan sonra sadece doktorun verdiği ve önerdiği tedavi yeterli değildir, tedaviye uyum da çok önemlidir. Çocuğunuzu doktor odasından çıkardıktan sonra kafanızda hala soru işaretleri varsa tedaviye olan inancınız tam değildir ve tedavi tam olmayacaktır. Hipokrat’ın dediği gibi: “İnsanoğlu var olalı bir doktor görülmemiştir ki, birisini iyileştirmiş olsun. İyileşen kişinin kendisidir. Kişi şanslıysa ve iyi bir doktora denk geldiyse eğer o doktor ondaki iyileşmeyi başlatır.”
Sıvı tüketiminin önemi
Kısa süreli kabızlığın ana sebepleri arasında ceşitli viral enfeksiyonlar, diyet, çevre değişiklikleri, çocuğun makatında ağrı olması, bağırsak hareketlerinde azalma, çeşitli sebeplerden dolayı vücudun su kaybetmesi, ilaç kullanımları, dışkılamada ihmal ve nadir olarak bağırsak tıkanıklıkları sayılabilir. Kısa süreli kabızlığı olan aileler çoğu zaman evde kendi yöntemleriyle sorunu çözmeye çalışır ve uzmanlara daha çok uzun süreli kabızlık şikayeti ile başvururlar. Uzun süreli kabızlığın da birçok nedeni olmasına rağmen olguların yüzde 90-95’inde “fonksiyonel kabızlık” dediğimiz, altta anatomik (yapısal) ve metabolik bir bozukluğun ya da ilaç alım öyküsünün olmadığı bir tablo söz konusudur. Diğer nadir sebepler arasında bağırsaklarda ve makatta yapısal  bozukluklar, metabolik ve hormonal bozukluklar (özellikle tiroid bezinin yetersizliği), nörojenik ve psikiyatrik bozukluklar, bağırsak sistemini etkileyen kas hastalıkları sayılabilir.
Daha büyük dertler çıkmadan…
Fonksiyonel kabızlıkta; ailesel yatkınlığın varlığı, erken ve baskılı tuvalet eğitimi, bazı çocuklarda bağırsaklarda su emiliminin fazla olması ve buna bağlı olarak dışkının kuru ve kalın olması, bağırsak hareketleri ve pozisyonunda değişiklikler sebep olarak ileri sürülmektedir.
Fonksiyonel kabızlıkta, sert dışkı ağrılı bir dışkılamaya neden olur ve bu acıyı yeniden tatmamak için çocuk dışkısını tutmaya başlar, tuvalete oturmayı reddeder ve olay uzamaya başlar. Büyük çocuklar çoğu zaman bu şikayetlerini gizlerler ve ailesine söylemez. Büyük çocuklarda bazen kabızlığa, dışkıyı külotuna kaçırma (enkopresis) da eşlik eder. Çocuk kendini çevreden izole etmeye başlar, içe kapanır. Çok ağrılı kabız olan çocuklarda gündüz ve/veya geceleri idrar kaçırma da eşlik edebilir. Kabızlığı olan çocuklarda bu bulguların da iyice gözlemlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Kabızlığın tedavisiyle bu şikayetlerde de çoğu zaman azalma olur.
Anneler babalar nelere dikkat etmeli?
Uzun süreli kabızlığı olan çocuklarda özellikle makat bölgesinde ikincil olarak gelişen ve anal fissür denilen yara şeklindeki çatlakların muayenede gözden kaçırılmaması ve nadir olarak görülen anatomik ve mekanik bağırsak tıkanıklıklarının da atlanmaması için doktor muayenesi ve takibi çok önemlidir. Çeşitli gıda alerjileri de kabızlık yapabilir.
Anne ve baba çocuğunda kabızlığı fark ettiğinde doktora başvurmadan önce;
– Dışkılama alışkanlığını, dışkının tuvaletteki ve külottaki niteliğini, dışkılamayı   reddetme olayının varlığını gözlemek
– Dışkılama sırasında ağrı var mı?
– Dışkı veya tuvalet kağıdında kan var mı?
– Karın ağrısı eşlik ediyor mu?
– Diyet alışkanlığı nasıl? (İnek sütü ne kadar içiyor? Su içme durumu nasıl?)
– Kabızlığa eşlik eden dışkı kaçırma ya da idrar kaçırma  var mı?
– Son 2-3 aydır kullandığı ilaçlar nelerdir?
– İştahsızlık var mı?
– Kilo alımı nasıl?
– Bulantı – kusma var mı?
gibi soruları kendine sormalı ve bunların cevaplarını doktoruna mutlaka söylemelidir.
Tedavi yöntemleri nedir?
Çin’de artık bir özdeyiş olarak söylenen doktor tanımı inanıyorum bizim için de yol göstericidir; “Mükemmel doktor, insanları hasta etmeyen ve hastalıklara karşı koruyandır. Ortalama doktor başlaması muhtemel bir hastalığı iyileştirendir. Sıradan doktor da oluşmuş bir hastalığı iyileştirendir.” Kabızlığı önlemek için iyi aile ya da doktor olmak istiyorsak, kabızlık oluşmadan gerekli önlemleri almalıyız.
KABIZLIĞIN TEDAVİSİNDE ANAYOL DİYETTEN GEÇER
Sıvı alımını arttırmak: Günde 2-3 litre (1-4 yaş arası) sıvı tüketilmesi, bebeklerin sık emzirilmesi (elma suyu, havuç suyu ve çayın içirilmesi hariç). İnek sütü tüketimi günde yarım litreyi geçmemelidir.
Besinler: Lif ve sıvı içeriği uygun olamayan bir beslenme tarzı fonksiyonel kabızlığın ana sebebidir.
-Bir yaşından küçük çocuklarda doğal lif içeren meyve püresi, sebze ve süt çocuğu için hazırlanmış tahıl ürünleri (kayısı ve armut suyu oldukça yararlıdır) verilmelidir.
-Bir yaşından büyük çocuklarda kepek, kara ekmek, arpa gibi tahıllar, meyve, sebze, kuru erik ve kuru erik hoşafı, taze erik gibi liften zengin besinler verilmelidir.
-İnek sütü içeren formül sütlerin, whey protein içeren formüllerle değiştirilmesi
-Elma, muz, havuç, pirinç çikolata gibi gıdalardan uzak durulması önerilmektedir.
Pratik olarak eşit miktarda kuru kayısı, kuru incir, kuru dut ve kuru erik haşlandıktan sonra günde 2-3 kez çocuğun alabildiği kadar, püre kıvamında vermek faydalıdır.
Ayrıca, doktorun verdiği çeşitli ‘medikal tedaviler’in de düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.
Düzenli olun, rahat edin!..
Bu uygulamadan sonra çocuğun eğitimi’ ve normal bağırsak alışkanlıklarının kazandırılması gelir. Bu amaçla çocuğu düzenli olarak tuvalete oturtmak gerekir. 2.5 yaşın altındaki çocuklar genelde tuvalete oturmayı reddeder. Bu yüzden tuvalet eğitimine çok erken başlanmamalıdır. Bu çocuklarda yeniden bezlemeye geçilmeli, normal barsak hareketleri kazandırıldıktan sonra tuvalet eğitimine başlanmalıdır. Tuvalet ihtiyacını erteleme (fazla televizyon izleme gibi) zamanla bağırsak hareketlerinde azalmaya sebep olur. Büyük çocuklarda dışkılamaya çalışmak çok önemlidir. Yemeklerden sonra günde 3-4 kez 5-10 dakika çocuk tuvalete oturtulmalıdır.
Psikolojik tedavi: Özellikle kabızlığa dışkı kaçırma öyküsü olan psikolojik destek önemlidir. Kabızlığın sebebi belirlenip tedavisine başlandıktan sonra düzenli doktor kontrollerine gidilmeli ve tedavinin uzun süreli olduğu unutulmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.