Çocuğunuz 4 Yaşına Gelmeden Göz Doktoruna Götürün

17.10.2012
40
Çocuğunuz 4 Yaşına Gelmeden Göz Doktoruna Götürün

Çocuğunuz 4 Yaşına Gelmeden Göz Doktoruna Götürün, Uzmanı Dr. Olcay Şahin, cocuk sagligi, cocuk, göz, goz tembelligi, teavi, sasilik, gozluk, goznumarasiÇocuklarda en çok görülen göz bozuklukları, düzeltilmemiş kırma kusurları ve şaşılıktır. Tüm çocukların 4 yaşına gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. Okul çağına gelmiş çocukların muayeneleri, çok fazla geç kalınmadan gözdeki sorunun tespit edebilmesi ve de okulda göz problemlerine bağlı öğrenme güçlüğünü önlemek açısından çok önemlidir.

Dr. Olcay Şahin

Göz Hastalıkları Uzmanı   Bebekler doğduklarında ancak belirli oranlarda görebilir. Gözlerini kullandıkça görme potansiyelleri artar. İlk 9 yaş içerisinde görme sistemi tam olarak gelişir ve daha sonra belirgin bir değişiklik olmaz. Tüm çocukların 4 yaşına gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafından muayene edilmiş olması gerekir.

 

Çocuklarda en sık görülen göz kusurları nelerdir? 

Düzeltilmemiş kırma kusurları ve şaşılık çocuklarda en sık rastlanan göz bozukluklarıdır. Kayan gözün görmeyi öğrenebilmesi için şaşılığın çocukken ve en erken yaşta gözlükle veya ameliyatla tedavi edilmesi gereklidir. Şaşılık düzeltilse bile tembellik için kapatma tedavisi uygulanmalıdır. 9-10 yaşına kadar tedavi edilmeyen, görme bozuklukları sonucu gelişen tembelliğin ileriki yaşlarda tedavisi hiç mümkün olmamaktadır.

Göz tembelliği tedavisi erken yapılmalıdır

Belli bir numaranın üstündeki hipermetrop veya astigmat bir göz, yakını çok bulanık gördüğü için çocukluk çağında iyi ve net görmeyi öğrenemediğinden tembel kalabilir. Ayrıca iki göz arasındaki numara farkı fazla olduğunda, daha yüksek numaralı olan göz tembel kalır. Göz tembelliği tedavisi ancak 9-10 yaşına kadar mümkün olan önemli bir göz sorunudur. Tembellik tedavisinde ne kadar geç kalınırsa sonuç o kadar başarısız olur. Bu yüzden, çocukların en geç 3-4 yaşında göz muayenesinden geçirilmeleri önerilir. Göz tembelliği tedavisinde iyi gören göz kapatılarak tembel gözün tek başına görmeyi öğrenmesi sağlanır.

Şaşılık göz tembelliğine neden olur

Şaşılık, gözlerin paralel bakamaması durumudur. Gözlerin bir tanesi hedefe bakarken diğeri başka bir yere yönelmiştir. Şaşılık tek gözde ise şaşı göz az görür ve tembel kalır. Şaşı gözlerde derinlik hissi yoktur veya çok az gelişmiştir. Şaşılıklar; çocukluk çağı şaşılıkları, paralitik şaşılıklar (göz kasları felci) ve ikincil şaşılıklar olarak 3 ana sınıfa ayrılabilir.

Çocukluk çağı şaşılıklarının en sık rastlanılanları içe ve dışa şaşılıklardır. Bazen tek, bazen çift taraflı olabilirler. İçe şaşılıklar genellikle hipermetrop gözlerde gözlenir. Bu şaşılıklar bazen sadece gözlük kullanımıyla düzelebilir. Gözlükle tam olarak düzelemeyen şaşılıkların ise ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Sürekli kayan göz az görür ve iyi görmeyi öğrenemez, tembel kalır.

Çocukluk çağında dışa kayan gözler çoğunlukla miyoptur. Dışa kayma bazen gizli, bazen aşikar olabilir. Bu tip şaşılıkta güneş ışığı gizli şaşılığı belirgin hale getirebilir. Çocuk güneşte, dışa kayan gözünü tek taraflı kapatma eğilimindedir. Bazen tek, bazen çift taraflı olabilirler. Tek taraflı dışa kaymalarda derinlik hissi azalmıştır. Tembellik de gelişebilir. Şaşılıkların en önemli sebeplerinden biri de göz kaslarına gelen sinirlerin felcidir. Bu felçler bazen doğuştan bile mevcutken, bazı durumlarda travma veya ateşli hastalıklar sonucu ortaya çıkabilirler. Ayrıca gözün optik ortamında bir engel, ikincil şaşılığa (katarakt, kapak düşüklüğü vs) görmeyen gözün dışa-içe kaymasına neden olabilir.

Gözlük kullanmak göz numarasını etkilemez

Gözün numarası gözdeki kırıcılık değerinin sonucudur. Bu değeri korneanın eğimi ve gözün uzunluğu belirler. Gözün numarası herhangi bir alışkanlıkla değişmez. Yani gözlük kullanmak veya kullanmamak, yüksek veya düşük numaralı gözlük kullanmak, çok veya az okumak gözlerin numaralarını yükseltmez veya azaltmaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.