Çocuğunuz Altına Kaçırıyorsa!

17.10.2012
36
Çocuğunuz Altına Kaçırıyorsa!

Çocuğunuz Altına Kaçırıyorsa!‘Enürezis Noktürna’ olarak isimlendirilen geceleri idrar kaçırma şikayeti toplumun %15-20’sinde görülen bir hastalıktır. İlaçsız tedaviler aileler tarafından ciddiyetle uygulandığında tedavideki başarı oranı %80-90’lara çıkabilir.

Dr. Mustafa Çiftçi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Toplumda çok sık olarak karşılaşılan bir durum olan enürezis, kişinin idrarını istem dışı olarak kaçırması şeklinde tanımlanabilir. Tıbbi açıdan idrar kaçırma gündüz, gece veya hem gündüz hem de gece idrar kaçırma başlıkları altında incelenir.

Sadece gündüz ve hem gündüz hem de gece idrar kaçırma şikayetinin daha sıklıkla ciddi bir soruna işaret edebilir.Bu nedenle gündüzleri idrar kaçırma şikayeti olan hastaların mutlaka bir çocuk hastalıkları hekimi takibinde tetkiklerinin yapılması önerilir. Yapılabilecek tetkikler arasında idrar tahlili, idrar kültürü, böbrek ve idrar yolları ultrasonografisi, sondalı işeme filmi olarak bilinen Voiding Sistoureterografisi, ilaçlı böbrek filmi olarak bilinen iv pyelografi ve işeme sırasında idrar akımını ölçen ürodinami yer almaktadır.

5 yaşa kadar olan veya haftada 2 defadan az olan idrar kaçırmalarının sadece takip edilir. Eğer hasta idrarını hiç tutmamışsa birincil, en az 6 ay idrarını tutabildikten sonra kaçırmaya başlamışsa ikincil olarak adlandırılır. Birincil enürezis noktürna daha sık görülmektedir. İkincil enürezis noktürna ise daha sıklıkla bir altta yatan bir hastalığı işaret eder.

Enürezis noktürna nedenleri arasında ilk sırada ailevi yatkınlık gelir. Hastanın aile bireylerinin çocukluk çağında %80’e varan oranda enürezis noktürna görülür. Diğer nedenler arasında mesane kontrolünün yeterince olgunlaşmaması, idrar yolu enfeksiyonları, idrar yollarının yapısal anormallikleri, sinir sistemi anormallikleri, uyku bozuklukları, ailenin sosyokültürel düzeyinin düşük olması ve psikolojik etmenler sayılabilir.

Enürezis noktürna tedavisinde ilaç kullanımından önce ilaçsız destek tedavileri denenmesi gerekir. Tedavide ilk olarak hastanın sıvı alımı düzenlenir. Hastanın mesane kontrolünü artırmak için gün içinde alt bezi bağlamamak, mesane hacmini artırmak için idrarı geldiğinde hemen idrarını yapmayıp idrarını tutmaya çalışmasını sağlamak uygulanabilecek yöntemlerdir. Gece mesane kontrolünü sağlamak için çocuk uyuduktan 1 saat sonra uyandırılıp, uyanık halde idrar yapmaya götürülür. Eğer çocuğun yaşamını etkileyen psikolojik bir stres faktörü varsa, tedavi için öncelikle bu faktör ortadan kaldırılmalı ya da çocuk bunun üstesinden gelmesi için desteklenmelidir.

 

Çocuk psikiyatrisinin desteğinin alınması da bu dönemde düşünülmelidir. Tuvalet eğitimi uygularken çocuk idrar tuttuğu zamanlarda ödüllendirilmeli, idrarını kaçırdığında ise asla ağır bir şekilde cezalandırılmamalıdır. Enürezis noktürnası olan hasta için bir takvim oluşturulmalı kuru geçirdiği geceler için güneş, altını ıslattığı geceler için bulut çizdirilmeli, güneşler arttıkça çocuk ödüllendirilmelidir.  Bir başka tedavi yöntemi de idrar alarm sistemleridir. Özel bir algılayıcı çocuğun iç çamaşırının içine veya yatağına yerleştirilir ve bir alarma bağlanır. Bu sistemin başarılı olabilmesi için 3-6 ay kadar kullanılması gerekir. Alarm sayesinde çocuk idrarını yapma aşamasında uyanmayı öğrenir. Tüm bu ilaçsız tedavilerin hiçbir yan etkisi olmadığı için birlikte kullanılabilir. İlaçsız tedaviler aile tarafından ciddiyetle uygulanırsa başarı oranı %80-90’a kadar çıkabilmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.