Çocuğunuz Diş Hekiminden Korkuyor Mu?

Çocuğunuz Diş Hekiminden Korkuyor Mu?

çağdaş kışlaoğluDiş hekimlerine karşı olumsuz tavırlar sergileyen ve kontrole gitmekten korkan çocuklar, yetişkinlik dönemlerinde de bu durumdan rahatsız olmaya devam ediyor.çocukların diş hekimlerine karşı duyduğu olumsuz duyguların çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceğini ve çok basit yöntemlerle de aşılabileceğini açıkladı.

Çağdaş Kışlaoğlu Diş Hekimi

Anne ve Babalar Hassas Davranmalı

Her çocuk olumsuz birçok korku yaşar fakat bu korkuları yersiz cümlelerle pekiştirmek doğru değildir. Anne ve babaların bu konuda hassas davranması gerekiyor. Çünkü çocuklarda bu korkular ailelerinin onlara söylediği olumsuz sözlerden oluşuyor. ‘’Yaramazlık yapma, yoksa seni diş doktoruna götürürüm’’ gibi yanlış ifadeler çocukların diş hekimi korkusunu tetikliyor.

Ebeveynlerin Diş Hekimi Deneyimi Önemli

Ailenin tercih ettiği diş hekimi büyük önem taşıyor. Ebeveynlerin bu konuda yaşamış olduğu kötü deneyimler çocukları da olumsuz yönde etkiler. Çocuklar diş hekimleri hakkında duydukları negatif söylemleri benimseyerek korkuya kapılırlar. Bu sebeple yaşadığınız kötü deneyimleri mümkün olduğunca çocuğunuza anlatmayın.”

Doğru Diş Hekimi Tercihi

Çocuğun mutlaka güvenilen ve önce ziyaret edilen bir diş hekimine götürülmesini, doğru diş hekimi tercihinin çocuğun ilk diş muayenesinde korku yaşamasını engellemez.Ortamın çocukların dikkatini çekecek oyuncaklarla donatılmış olması ve pastel renklerle döşenmiş olması, çocukların davranışlarını olumlu yönde etkiler. Tercihler bu yönde olursa çocuklar hem önyargılardan hem de korkulardan arınmış olur.

Hekimlere Büyük Sorumluluk Düşüyor

Çocuklardaki diş hekimi korkusunun aşılması için hekimlere büyük sorumluluk düştüğünü, diş hekimlerinin ilk tedavi aşamasında çocuklara olumlu gelecek davranışlar sergilemeleri önemlidir. İleriki seanslarda çocuğa ve ailesine uygulanacak tedavi konusunda bilgi verilmeli, çocuklara uygulanan tedavi seansları eğlenceli hale getirilmelidir.

Çocuklar Sık Sık Kontrole Götürülmeli

Çocukların diş kontrollerinin 1 yaşından itibaren başlaması gerekir. Bu şekilde çocukların diş hekimlerine daha kolay alışabileceğini belirterek, sık kontrollerin erken teşhis için de önemlidir.Çocukları diş hekimi korkusundan kurtarmak adına aileleri uyaran Kışlaoğlu, çocukları diş sağlığı eğitimine alıştırmak ve bu korkuyu aşmak adına sevimli diş fırçaları ve diş macunlarını önerilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.