Çocuğunuz Kusuyorsa İshal Olabilir

11.03.2013
52
Çocuğunuz Kusuyorsa İshal Olabilir

Çocuğunuz Kusuyorsa İshal Olabilir

Çocuklar için en tehlikeli hastalıkların başında ishal geliyor. Daha çok ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklarda görülen bu hastalık bulaşıcı olabiliyor. İshalin çözümü ise dikkatli bir beslenme programı ve hijyen. En önemli belirtilerinden biri ise kusma. İshalde kullanılacak en önemli tedavi ise yoğurt ve kefir tüketiminin artırılması, muz, şeftali, yağsız pilav-makarna ve patates tüketilmesidir.

Dr. Fazlı Yılmazer

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

İshal özellikle ilk ve orta okul çağındaki çocukları tehdit ediyor. Okulların kalabalık oluşu adeta ishale davetiye çıkarıyor. Çünkü ishal bulaşıcı bir hastalık. Anne babaların okul çağındaki çocuklarının sağlıklarına dikkat etmesi gerekiyor. Çocuklarda görülen ishalin, vücutlarındaki su kaybı yetişkinlere göre çok hızlı olduğu için daha tehlikelidir. Gelişmekte olan ülkelerde çocuklarda yıllık 1,5 milyar ishal atağı görülür ve bunlardan yaklaşık 4 milyonu ölümle sonuçlanır. Gelişmekte olan ülkelerde 3 yaşından küçük çocuklarda ishalden ölüm oranı %15′dir.

İshalin nedenleri enfeksiyonlar, besinsel etkenler, bağırsakların anatomik yapısına bağlı nedenler olarak sıralanabilir, ishalin belirtileri yaş grubuna göre değişiklik gösterse de hastalarda genellikle bulantı, kusma, karın ağrısı, sık ve sulu dışkı, ateş ve vücutta su oranının azalması görülür.

İshalde önemli tedavi yöntemi yoğurt ve kefir tüketiminin artırılması, muz, şeftali, yağsız pilav-makarna ve patates tüketilmesidir.

Vücuttan su ve tuz kaybı bulgusu yoksa, ağızdan besin alımı iyi ise hastanın ayakta bile tedavisinin yapılabilir. Bakteriyel bir enfeksiyon ise antibiyotik tedavisine başlanmalı, viral ise destek tedavisi yeterli olacaktır. Vücuttan su ve tuz kaybı varsa ve kusuyorsa hastanede damardan sıvı verilmeli, vücuttan su ve tuz kaybı var fakat ağızdan besin alımı iyi ise oral rehidratasyon tedavisi uygulanmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.