Çocuğunuz Okuldan Korkuyor Mu?

17.10.2012
29
Çocuğunuz Okuldan Korkuyor Mu?

Mehmet YavuzYeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla beraber çocuklu aileleri yine okul telaşı sardı. Özellikle eğitim hayatının başında olan öğrencilerde sıkça görülen okul korkusu ebeveynleri zor durumda bırakıyor.

Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzm.

Çocuklar için ilk sosyalleşme kurumu olan okul, aynı zamanda çocukların ilk korku unsurlarından da biri. Öğrencilerin çeşitli bahanelerle okula gitmek istememesi, okulda huzursuz olması ve bazı hastalık belirtileri göstermesine ‘okul fobisi’ deniyor.

Okul Korkusu Yaşayan Öğrenci Bu Belirtileri Gösteriyor
Genellikle anneye çok bağımlı bir çocuğun aniden anneden ayrılmasıyla ortaya çıkan bu durum, çocukta mide bulantısı, karın ağrısı ve baş dönmesine neden olur. Bu şikayetlerin genellikle pazar akşamı yatmadan önce ve pazartesi sabahı görülür. Eğer anne-baba çocuğun bu durumu karşısında endişelenir ve onu okula göndermezse bu davranış alışkanlık haline gelebilir.

Okul Fobisi Depresyona Dönüşebilir!

Okul korkusuna bağlı olarak çocukta uyku problemleri ve alınganlık görülebilir. Çocuk bir süre sonra okula gitme ve ödevlerini yapma konusunda umursamaz tavırlar sergileyebilir, ilerleyen dönemde okul fobisinin ağırlaşarak depresyona dönüşebilir.

Anne-Babanın Tutumları Çok Önemli

Çocuğun sürekli endişe duyan bir aile içinde yaşaması, her istediğinin yapılması ve sürekli huzursuz bir aile düzeninde yaşaması okul korkusuna sebep olan başlıca nedenlerdir.

Nedeni Okuldaki Ortama Bağlı Olabilir

Öğretmen baskısı, öğrencinin okul ortamında başaramadığı ya da anlamadığı dersler konusunda eğitmen tarafından aşırı tepki gösterilmesi, uygun olmayan sınıf düzeni, arkadaş çevresinin alay etmesi gibi durumlar öğrencinin okul fobisini geliştirerek depresyona girmesine sebep olabilir.

Çocuğun Okuldan Kaçmasını Nasıl Önleyebiliriz?

* Çocuğu okula gitmeye teşvik edin ve kaçma nedenlerini öğrenmeye çalışın.
* Okuldaki rehber öğretmenle görüşün ve ortak bir iletişim dili geliştirin.
* Çocuğun arkadaş ortamını ve madde eğilimini kontrol edin.

* Agresif tavırlar sergiliyorsa ona sakin yaklaşın.

* Anne ve baba olarak aile içindeki iletişimsizliğinizi çocuğunuza yansıtmayın.

* Eğer sorunları bu şekilde de çözemiyorsanız çocuğun mutlaka bir psikolojik yardım almasını sağlayın ve gerekirse anne baba olarak siz de destek alın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.