Çocuğunuza İlginin Azı da Çoğu da Zarar…

17.10.2012
38
Çocuğunuza İlginin Azı da Çoğu da Zarar…

 

Çocuğunuza İlginin Azı da Çoğu da Zarar...Çocuğunuzu çok seviyorsunuz. Ancak onun kişiliğinin doğru gelişmesi için sevginizi ne kadar göstermeniz gerekiyor? Çocuğunuzdan fazla uzak durmayın ama çok ilginin de zararlı olduğunu unutmayın!

Doç. Dr. Hüsnü Erkmen

Doç. Dr. Armağan Samancı

Dr. Sinan Orhan

Dr. Asım Aktan

 

Çocukluk döneminde çok aşırı kaygı, ilgi, koruyuculuk veya ilgisizlik yaşanmasının, ileride ”yaygın kaygı bozukluğu” görülme riskini artırdığı belirlendi. ”Ya çocuğuma bir şey olursa” şeklinde sürekli bir endişe, kaygı ve sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Bu bir rahatsızlık ve bu kişilerin yaşam performansını çok etkiliyor, yine mesleki bakımdan da büyük kayıplara neden oluyor.

Felaket Birşey Olacak

Rahatsızlıkta ”felaketvari bir şey olacak” tarzında bir kaygı ve endişenin hakimdir. Böyle bir anne, çocuğu biraz eve geciktiği zaman, örneğin 5 dakika, ‘Acaba kızımı mı kaçırdılar, trafik kazası mı oldu?’ şeklinde en kötüyü düşünür. Herhangi bir duygunun sağlıklı olmayan her çeşidi zararlıdır. Çok aşırı kaygılı, aşırı çocuğunun üstüne düşen, koruyucu annelerin çocukları da ileride endişeli, kaygılı olabiliyor. Nasıl ilgisiz, duygu olarak bir şey vermeyen anne, çocuk üzerinde ileriki yıllarda ruhsal hasarlar meydana getiriyorsa, aşırı kaygılı, çok aşırı koruyucu, her şeyi çocuğu için yapan, onun gelişmesine izin vermeyen ve hep onu endişe çemberi içinde tutan bir anne de çocuğuna aynı şekilde zarar vermiş oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.