Çocuğunuzda Fıtık Varsa Ameliyat Şart!

17.10.2012
100
Çocuğunuzda Fıtık Varsa Ameliyat Şart!

Prematüre -erken doğan bebeklerde daha sık rastlanan fıtık her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Kesin sebebi belli olmamakla birlikte çocuklarda cerrahi müdahale gerektiren en sık görülen problemlerden biridir.

Op. Dr. Mevlit Korkmaz      Çocuk Cerrahi Uzmanı

Erkeklerde yüzde 1-5, kızlarda yüzde 1-10 sıklığında, prematüre doğanlarda ise yüzde 30 sıklıkta rastlanan kasık fıtığını ebeveynler genellikle kasıkta tekrarlayan şişkinlikle fark ederler. Bu şişkinlik çocuklarda ağlama, koşma, ıkınma gibi durumlarda daha belirginleşir ve aktivitenin sonlanmasıyla kendiliğinden kaybolur. Bu hastalığın kendiliğinden iyileşeceği inancı yanlıştır. Eğer çocukta bir görünüp bir kaybolan kasık fıtığı birkaç saat ağrılı bir biçimde şişkinlik gösterir, bunu kusma ve karın şişliği şikayetleri de takip ederse, derhal bir uzmana başvurmak gerekir. Boğulmuş fıtıklar adı verilen bu durumda sıkışmış bağırsaklar erken müdahaleyle acil cerrahiye gerek kalmadan tekrar karın içerisine itilebilir. Aksi durumda acil ameliyat gerekir.
GERÇEK FITIK AMELİYATSIZ DÜZELMEZ
Bir fıtık kesesi içinde karın içi organları kasıktan aşağı doğru iner. Erkeklerde daha çok bağırsaklar, kızlarda ise yumurtalık veya tüpler fıtık kesesi içinde yer alır. Boğulma denilen olayda dışarı çıkan organ kasık kanalında sıkışınca hem o organın, hem de erkekte testisin dolaşımını bozduğu için kısırlığa sebep olabilir. Çünkü testis damarları ve meni kanalı kasık kanalı içinde, fıtık kesesine çok yakındır. Bağırsakların sıkışması ise bağırsak tıkanıklığı ve akut karın denilen tehlikeli tablonun gelişmesine sebep olabilir. Çocuğun yaşı ne kadar küçükse fıtığın boğulma riski o kadar yüksek olur. O nedenle bebeklerde ve çocuklarda fıtık tespit edildiğinde hemen ameliyat tavsiye edilir. Kasık bağları esas sorunu çözemediği için tedavide hiçbir yarar sağlamaz. Bununla birlikte, boğulma riskini artırdığı ve dokuları ezerek ameliyatı zorlaştırdığı için kesinlikle kullanılmamalıdır. Gerçek bir fıtık ameliyatsız düzelmez. Kasık fıtığının en önemli belirtisi daha önce hiçbir sorun yokken çocuğun kasık kanalı bölgesinde bir şişliğin ortaya çıkmasıdır. Bu şişlik en az iri bir fındık büyüklüğündedir. Bazen kolayca içeri girdiği halde bazen ilk belirti olarak boğulma ile kendini gösterir. Boğulan fıtık vakit geçirilmeden içeri itilmeli ve dışarı çıkan ya da komşu organlarda kan dolaşımı bozulması önlenmelidir. Bu yüzden bebeğinizin kasık bölgesinde şüpheli bir kitleyle karşılaşıldığında derhal bir uzmana başvurulmalıdır. Deneyimli ellerde kısa süren ve komplikasyonu az olan operasyon günübirlik uygulamayla çocuk hastanede gecelemeden yapılabilmektedir. Son zamanlarda erişkinlerde moda olan laparoskopik yöntemle fıtık onarımı, çocuklarda kabul edilemez orandaki yüksek nüks ve komplikasyon riski nedeniyle sağlıklı bir uygulama olarak değerlendirilmemektedir.
BASİT BİR OPERASYONLA GELEN SAĞLIK
Çocuklarda fıtık genellikle sağ tarafta yüzde 30 gibi sol, yüzde 10 da çift taraflı olabilir. Kasıkta, tam cilt katlantı çizgisinde yapılacak 1.5-2 cm’lik bir kesi ile karın içerisi ve kasık arasındaki açık kese bağlantısına ulaşılır ve bağlantı kesilerek bağlanır. Böylece bağırsakların bu bağlantı içerisinden geçerek kasıktaki keseye girmeleri, yani fıtık oluşturmaları önlenmiş olur. Erişkin fıtığındaki gibi kaslarda ve zarlarda bir bozukluk olmadığı için, bu dokular tamir edilmeye çalışılmaz, ya da yama maddesi kullanılmaz. Cilt emilebilir dikişlerle içerden kapatılır, daha sonra dikiş alınmasına gerek kalmaz. Ameliyattan bir saat kadar sonra anesteziye bağlı mide bulantısını önlemek için önce sıvı gıdalarla beslenmeye başlanabilir. Daha sonra çocuk için hiçbir diyet sınırlaması yoktur. İlk gün her 4-6 saatte bir vereceğiniz ağrı kesiciler çocuğun ağrısını dindirmekte yeterli olur, ikinci günden itibaren ağrı kesiciye gerek kalmaz. Operasyondan 5 gün sonra, pansumanınız görülünceye kadar yapılacak tek şey, pansumanı temiz ve kuru tutmaktır. Doktor yaranın durumunu gördükten sonra banyo yaptırılabilir. Küçük bebeklerde herhangi bir aktivite sınırlaması yoktur, ancak büyük çocukların iki hafta ciddi spor karşılaşmalarından kaçınmaları önerilir. Operasyondan sonra hafif ateş olabilir ancak ilaca rağmen düşmeyen yüksek ateş; ameliyat bölgesinden aktif kanama, şişlik, kızarıklık; nefes almada güçlük durumlarında doktorunuzu aramanız gerekir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.