Çocuğunuzun Anaokulu Seçiminde Çok Dikkatli Olun

Çocuğunuzun Anaokulu Seçiminde Çok Dikkatli Olun

Çocuğunuzun anaokuluna gitmesi  gelişimi ve sosyalleşmesi açısından çok önemli. Ancak tercih yaparken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Yanlış bir  tercih çocuğunuzun tüm yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Seçim yaparken acele etmeyin, araştırın  ve emin olunca karar verin.

Derya AKGÜN
Anaokulu Öğretmeni

Ebeveynlerin bilinçlenmesiyle birlikte gelen talep anaokulu sayılarının artmasını tetikledi. Sokak aralarında ya da apartman dairelerinde açılan kuruluşların birçoğu bakımevi ya da saf ticari bir eğitim kurumu olmaktan öteye gidemedikleri için kısa bir sürede kapandı. Şimdilerde anaokulu furyası dindi, işi bilen tecrübe sahibi kuruluşlar ayakta kaldı.
Hayata yön veren hamle
Çocuğunuzun anaokuluna gitmesi çok önemli ama doğru seçim yapmak onun geleceği açısından çok daha önemli bir nokta. Öğretmenini, okulunu sevmezse devam eden eğitim yıllarında da aynı problemleri yaşayabilir. Bu da bir sonraki eğitim basamağında daha büyük problemler oluşturur.
Birçok ebeveynin, “Bizim zamanımızda anaokulu yoktu. Bizler çok fazla problem yaşamadık” dediklerini duyar gibiyim ama ne onlar bizim gibi ne de bizler onlar gibiydik.
Çağın çocukları daha akıllı, daha zeki, daha hareketli, öğrenmeye daha aç ve daha çok dikkat sorunu yaşıyor. Bu yüzden onların gerek fiziksel mekan olarak gerekse eğitim şartları açısından bilindik ve sıradan kurum olmaktan çok daha öte şeylere ihtiyaçları var.
Ebeveynlerin anaokulu seçimi yaparken dikkat etmesi gereken noktaları belirtmek gerekirse;
1- Çocukların güvenliğine önem veriliyor mu? Yuva güvenli bir şekilde döşenmiş ve gerekli önlemler alınmış mı?
2- Sağlıklı bir beslenme sağlanıyor mu?
3- Yuvanın atmosferi hoş ve eğlenceli mi? Yoksa gergin ve soğuk mu?
4- Beslenme ve uyku saatleri neye göre planlanmış? Çocuğun bireysel ihtiyacına göre küçük değişiklikler yapılabiliyor mu?
5- Her çocuğa bireysel dikkat ve ilgi var mı?
6- Siz orada kalmak ister miydiniz?
7- Sizin ilk günler çocukla kalmanıza izin veriliyor mu?
8- Öğretmenler mutlu mu? Bir ekip çalışması izlenebiliyor mu?
Diğer bir önemli nokta ise yönetici ve ruhsat. Yönetici her zaman yuvada bulunuyor mu, eğitim düzeyi, mesleki tecrübesi ve anne olup olmadığı gibi sorular mutlaka sorulmalıdır. İşletmeyle ilgili en önemli şart ise ruhsat. Kurumunun Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ruhsatlı olması gerekiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.