Çocuğunuzun Beslenme Çantasına Dikkat!

07.02.2013
41
Çocuğunuzun Beslenme Çantasına Dikkat!

Çocuğunuzun Beslenme Çantasına Dikkat!Dengeli beslenme çocukların genel vücut gelişimini etkilediği gibi diş sağlığında da önemli rol oynuyor. Okullarda gıda satışı konusunda yapılan yasal düzenlemeyle artık kantinlerde gazlı içecek, cips ve kızartma satışı yasaklandı. Bunların yerine öğrenciler süt ve süt ürünleri, taze sıkılmış meyve suları ve tane ile satılan meyvelere teşvik edilecek.

Dr. Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi Ve Protez Uzmanı

Karbonhidratlar diş çürütüyor!

Diş gelişiminin doğru ilerlemesi için çocukların sağlıklı bir beslenme programına ihtiyacı var. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme düzenine sahip bir çocuk, çürük oluşumu açısından risk altındadır. Bunlar diş yüzeyine yapışarak çürük oluşumuna ortam hazırlar.

Vitamin ve kalsiyumu ihmal etmeyin

Diş sağlığı için tüm vitamin çeşitleri beslenmede yer almalı ve çocuğun aldığı gıdalar mutlaka kalsiyum, fosfor ve uygun seviyelerde florür içermelidir. Bu nedenle beslenme çantasında sıkça bulunması gereken gıdaların başında süt ve süt ürünleri gelir. Sütlerin kutuları açılmadığı sürece oda sıcaklığında güvenle saklanabilir, yoğurt ve ayran da sağlıklı seçimler arasında bulunmaktadır.

Sebze ve Meyveler Çürük Oluşumunu Engelliyor

Sebze ve meyvelerin mutlaka beslenme çantasında yer alması gerekmez. Sandviçin içine domates, salatalık veya yeşil biber koymanın ya da sebzeli böreği tercih etmek çocuklar için daha uygundur. Ayrıca beslenme çantasında her gün bir meyve bulunması gerekir. Çocuğun yemekten sonra tüketmese de teneffüslerde açlık hissedince meyvesini yiyebilmelidir. Sebze-meyvelerin doğrandıktan sonra bekletilmesi vitamin kayıplarına yol açtığı için meyveler, beslenme çantasına tek parça halinde konulmalıdır.

Atıştırmalıklara dikkat

Çocukların tükettiği abur cuburlar diş sağlığı için son derece tehlikelidir. Özellikle şekerleme, kurutulmuş meyve, tuzlu ve yağlı yiyecekler, şekerli gıdalar, asitli içecekler, cips ve kızartmalar dişlerdeki plakla birleşerek çürüğe neden olur. Bu gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesi gerekir.

 

 

Çürük Oluşumu Engellenebilir mi?

Çürüğü tamamen engelleyebilecek bir aşı ya da ilaç henüz geliştirilemedi, ancak çürük sayısını azaltmaya yönelik malzemeler günümüzde kullanılmaktadır.

Fissür Örtücüler: Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde fissür denilen küçük çukurcuklar vardır. Fissür örtücü malzemeyle çukurcukların üzeri kapatılıp; o bölgeye mikrop ve yemek artığı sızması engellenerek çürüğün başlaması önlenir. Bu işlem 6 yaşından itibaren kalıcı azı ve küçük azı dişlerine uygulanabilir.

Flor Uygulaması: Çürüğü engellemenin başka bir yolu da çürüğe karşı direnci artırmaktır. Dişlere yüzeysel flor uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır.

Diş Fırçalama: Çocukların ileride diş fırçalama alışkanlığını sürdürmesi için en etkili yöntem erken yaşlarda bu alışkanlığın kazandırılmasıdır. Ayrıca okulda yemekten sonra dişlerini fırçalaması için uygun bir fırça ve macun her zaman çocuğun çantasında yer almalıdır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.