Çocuğunuzun Göz Muayenesini Yaptırdınız mı?

Çocuğunuzun Göz Muayenesini Yaptırdınız mı?

cocugunuzun-goz-muayenesini-yaptirdiniz-mi16 Eylül Pazartesi günü ilk ders zili çalacak. Aileler çocukları için son hazırlıklarını tamamlamak üzere.  Peki çocuğunuzun göz muayenesini yaptırdınız mı? Çünkü Türkiye’de her üç çocuktan biri uzak veya yakını görmede problem yaşıyor. Bu durum çocuklarınızın öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik olmasa bile derslerdeki başarısının düşmesine sebep olabiliyor.

Op. Dr. Elvan Yalçın
Uzman Göz Doktoru

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Aileler, okulların açılmasından önceki son hafta içinde çocuklarının okul kıyafeti, defter, kalem gibi ihtiyaçlarını giderme telaşına düşüyor. Ancak aileler farkında olmadıkları bir durumla karşı karşıya. Çünkü Türkiye’deki her üç çocuktan biri uzak veya yakını görmede problem yaşıyor.

Başarının Düşmesi, İyi Görememek Olabilir

Aileler bazen çocuklarının okuldaki başarı seviyelerinin düşük olmasının nedenini öğrenme yeteneklerinin düşük olmasına bağlar. Oysa çocuğun öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik yok, iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, çocuk okulda tahtayı iyi göremiyor numaralar arasında fark varsa bu durum baş ve göz ağrısına neden olabiliyor, çocuğun derse olan ilgisi ve konsantrasyonu azalıyor.  


Okul Öncesi Muayene İle Erken Tespit

Okul öncesi yapılacak basit bir göz muayenesi ile mevcut görme azlığı problemi ve tetikleyebileceği durumlar erken tespit edilebiliyor. 0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için; doğumdan hemen sonra, ilk bir yaş, iletişimin kurulabildiği ve görmenin alınabildiği 2-4 yaş içerisinde, okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.


Gözünün Bozuk Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

–         Göz kayması, gözde sulanma, gözleri sık sık ovalamak.

–         Bir gözü kapayarak bakmak, gözlerini kısarak bakmak.

–         Çok yakından okumak, okuduğu satırı atlamak.

–         Televizyonu yakından izlemek.

–         Aktivitelerde düşük performans, baş ağrısı, dalgınlık.

–         Başı bir yana eğerek bakmak. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.