Çocuklar Okuldan Önce Doktora

17.10.2012
32
Çocuklar Okuldan Önce Doktora

Sinan M. KayıranTatil bitti, aileleri yine tatlı bir okul telaşı sardı. Ebeveynler okul alışverişi sırasında sakin çocuğunuzu sağlık kontrolünden geçirmeyi unutmayın!!!

Dr. Sinan M. Kayıran
Çocuk Sağlığı Uzmanı

Özellikle ilk kez okul ortamına girecek çocukların ayrıntılı bir şekilde çocuk doktorunun kontrolünden geçirilmesi şarttır ve bu kontroller her yıl yenilenmelidir. Aksi halde fark edilmeyen sağlık sorunları çocukların okul performansını ve geleceğini etkileyebilir. Öncelikle çocuk sağlığı ve hastalıkları doktoru tarafından detaylı bir fizik muayene yapılmalı boyu, kilosu, kan basıncı, kalp atımı ve solunum hızı belirlenmelidir. Yaşına uygun referans çizelgelerle bu değerler karşılaştırılmalıdır. Fiziksel bir sorun muayenenin detaylarında incelenmelidir.

Omurga Kontrolü

Özellikle ergenlik dönemine giren çocuklarda iskelet sistemi muayenesinde skolyoz (omurga eğriliği) ve eklemlerde ağrı araştırılmalı ayrıca motor gelişimi, işitme, görme ve konuşma becerileri değerlendirilmelidir.

Ağız Sağlığı

Ağız, diş sağlığı kontrol edilmeli, bu yönde önerilerde bulunulmalıdır. Bir takım kan analizleri ve biyokimyasal tetkikler kontrol amacıyla istenmelidir.

Kansızlık

Özellikle büyüme, gelişme ve beyin gelişimi için çok önemli olan ve Türkiye’de sıklıkla görülen kansızlık (demir eksikliği anemisi) için tam kan sayımı, demir depoları ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonları irdelenmelidir. Tam idrar analizi ve idrar kültürü analizi yapılmalıdır.

Aşı Kontrolü

Hangi yaşta olursa olsun her çocuğun aşıları sorgulanmalıdır. Çünkü okul gibi kalabalık ortamlarda enfeksiyon hastalıklarının arttığı bilinen bir gerçektir Çocukları enfeksiyon hastalıklarından koruyan aşıların zamanında ve eksiksiz yapılması  büyük önem taşımaktadır. Okul öncesi çocuklara (4-6 yaş) difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşıları yapılmalıdır. PPD (verem testi) ile verem aşısı durumu değerlendirilmelidir. Yeni doğduğu dönemlerde yapılan verem aşısının koruyuculuğu bittiği ya da azaldığı için ülkemiz şartlarında bu dönemde tekrarı uygun olmaktadır. Su çiçeği aşısı yapılmamış ya da hastalığı geçirmemiş çocuklara su çiçeği aşısı yapılmalıdır. Aynı şekilde hepatit A aşısı yapılmamışsa aşının yapılması gereklidir.

Okul Çağında Doğru Beslenmenin Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Okul çağında çocuklar yavaş, ancak sürekli bir gelişme gösterirler. Bu nedenle çocukların beslenmesi, fiziksel gelişmeyi sağlamanın yanında sağlığı korumayı da amaçlar. Bunun için tüketilmesi gereken besinlerin çeşit ve miktarlarına dikkat edilmesi gereklidir. Bu durum büyüme gelişmenin devamı ve ileri dönemlerde ortaya çıkacak kronik hastalıkların önlenmesi açısından önemlidir. Beslenme alışkanlığı, diş sağlığını da etkileyen önemli faktörlerden birisidir. Ülkemizde yapılan taramalarda okul çocuklarının yarısından fazlasında diş çürükleri saptanmıştır. Bu durumdan önemli ölçüde kola türü asitli ve bol şekerli içeceklerin tüketimi sorumlu tutulmaktadır.

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.