Çocuklara Yazın Kalsiyum Desteği

17.10.2012
38
Çocuklara Yazın Kalsiyum Desteği

Kalsiyumun vücutta emilimi için gerekli olan D vitamini, güneşle birlikte aktif hale geliyor. Yaz aylarında güneş ışınlarından faydalanırken aynı zamanda kalsiyum yönünden zengin gıdalarla beslenmek özellikle çocukların kemik gelişimi için son derece önemli.

Prof. Dr. Bülent Nazlı
Gıda Güvenliği Danışmanı

Başlıca kalsiyum kaynaklarından biri ise peynir.

Kalsiyum, protein, A, B, D, E vitaminleri bakımından zengin olan süt ürünleri özellikle büyüme ve kemik sağlığının korunmasında çok önemlidir. Ancak, şunu da unutmamak gerekiyor ki, bağırsaklarınızda kalsiyumun emilebilmesi için vücudunuzda yeterli vitamin D olması gereklidir.  Şayet vitamin D miktarı yetersiz ise vücudunuzda kalsiyum emilimi olmaz ve aldığınız bütün kalsiyum takviyeleri de etkisiz kalır.

Bebeklerin ve çocukların sağlıklı şekilde büyüyüp gelişebilmesi için yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerekir. Beslenmede kalsiyum eksikliği çocuklarda ‘raşitizm’ yetişkinlerde ise osteomalasi adı verilen kemiklerde şekil bozuklukları ile karakterize hastalıklara neden olur. Kalsiyumun bağırsaklardan emilimi ve vücutta kullanımı için vitamin D alınması zorunludur. Özellikle bebeklerde kemiklerin ve dişlerin güçlenebilmesi için D vitamini son derece önemlidir.

Kalsiyum’un emilimi için gerekli olan D vitamininin vücudumuzda aktif olmak için ise güneş ışınlarına ihtiyacı vardır. Vücuda besinler yoluyla Provitamin-D alınır ve güneş ışınlarının yardımıyla deride D vitaminine dönüşür. Dolayısıyla, aşırı güneş ışınına maruz kalmak ne kadar zararlıysa, güneşten mahrum kalmak da o kadar zararlıdır. Yazın güneşin dik açıyla geldiği öğle saatleri dışında olmak kaydıyla çocukların dışarıda oynamasına ve güneş ışınlarından faydalanmasına izin verilmelidir. Ayrıca, düşük koruma faktörlü güneş kremlerinin bile güneş ışınlarının faydalı etkisini azaltabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bunun yanı sıra kalsiyum yönünden zengin bir beslenme programı uygulamaya da dikkat edilmelidir. Başlıca kalsiyum kaynaklarından biri ise peynirdir. Tavsiye edilen günlük kalsiyum alımı 500 mg’dır. Bu miktar gebelik ve süt verme döneminde 1200 mg’ma kadar yükseltilebilir. 100 gram sütteki kalsiyum miktarı 115-120 mg, peynirde ise 800-900 mg’dır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.