Çocuklarda Bahar Nezlesi, Astımı 4’e Katlıyor!

Çocuklarda Bahar Nezlesi, Astımı 4’e Katlıyor!

Uzmanlar bahar nezlesi olan çocuklarda astım gelişme riskinin, sağlıklı bir çocuğa göre 4 kat fazla olduğunu söylüyor. Üstelik iyileşmeyen nezle yüzünden sürekli ağızdan nefes alıp vermek zorunda kalan çocukların okuldaki performansı düşüyor,  aile ve arkadaşlık ilişkileri bozuluyor.

Doç. Dr. Mahmut Çivilibal

Çocuk Nefrolojisi Uzmanı

Kronik bahar nezlesi, çocukların yüzde 10’nunda görülen bir alerjik hastalık.  İyileşmeyen burun tıkanıklığı, burun akıntısı, burun kaşıntısı,  hapşırık, gıcık tarzında öksürük ve geniz  akıntısı şikayetleri ile kendini belli eder.

Ağız Açık, Burun Kızarık

Alerjik bahar nezlesi olan çocukların yaşadığı en büyük sorun, burun tıkalı olduğu için ağızdan nefes alıp vermek zorunda kalmaları. Kronik nezle nedeniyle ağzını sürekli açık tutmak zorunda kalan çocuk, sosyal ilişkilerinde sorun yaşamaya başlıyor. Sürekli ovaladığı için burnunda iyileşmeyen yaralar oluşuyor, gece sağlıklı uyuyamıyor, okuldaki performansı düşüyor. Bu nedenle ailelerin bu belirtileri dikkatle gözlemlemesi ve soğuk algınlığı ile karıştırmaması gerekiyor.

Astıma Dönüşme Riski Var

Çocuklarda görülen alerjik bahar nezlesi sadece psikolojik sorunları değil, farklı sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Bahar nezlesi kulak ile geniz arasında bulunan östaki kanalını tıkadığı için tekrarlayan kulak iltihaplarına, sinüs kanalları da tıkandığı için kronik sinüzite neden olabilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar astım hastalarının yüzde 80’nin de bahar nezlesi olarak da bilinen alerjik rinit olduğunu gösterdi. Bu nedenle çocukluk çağında görülen kronikleşmiş bahar nezlesi hafife alınmamalı.

Genetik Yatkınlık Önemli

Astıma da neden olan bahar alerjenlerin büyük kısmı sonulunum yoluyla alman maddelerden kaynaklanır. Ağaç, ot, çayır ve çiçek polenleri, hayvan artık ve döküntüleri, ev tozu akarları, mantar (küf) sporları bahar nezlesinin kronikleşmesine neden olabilir.  neden olur.

Alerjik rinitin görülme sıklığı erken çocukluk döneminde yüzde 10 iken, ergenlik çağına doğru yüzde 20-25’lere ulaşır. Ailesinde alerjik hastalık hikayesi olanlarda bu oranlar daha yüksektir.

Bahar Gelmeden Önlem Almak Gerekli

Alerjisi teşhisi konmuş çocuklarda bahar gelmeden en az 2 hafta önce ilaç kullanımına başlanması gerekir. Alerji testi ile çocuğun neye karşı alerjisi olduğu belirlendikten sonra ilaç ve aşı tedavisi uygulanabilir. Yapılan araştırmalar aşı tedavisinin yeni alerjilerin gelişmesini önleyebileceğini, çocuklarda astım gelişme riskini de azaltabileceği gösterdi. Bu tedaviye cevap vermeyen kişilerin kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayeneleri detaylı olarak yapılmalıdır. Çocuklarda geniz eti, erişkin hastalarda kıkırdak eğriliği, burun polipleri, sinüzit olup olmadığı araştırılmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.