Çocuklarda Diş Travmalarına Dikkat!

Çocuklarda Diş Travmalarına Dikkat!

Çocuklarda diş travmalarına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu tablo diş çürüklerinden sonra meydana gelen en önemli zararlardan biridir.Bu travmaların, hem aile hem de çocuk için son derece üzücü ve zor durumlara yol açar.

Yard. Doç. Dr. Aslı Patır Münevveroğlu

Pedodonti Uzmanı

Yapılan çalışmalarda, yaz aylarında özellikle çocuklarda diş travmalarında artış olduğunu ortaya koydu. Bu dönemlerde çocukların sokakta daha çok vakit geçirmelerine bağlı olarak yaralanma, düşme, çarpma gibi durumlar yaşanıyor.

Basketbol, voleybol gibi spor faaliyetleri sırasında veya düşme nedeniyle oluşan travmalar sonucunda özellikle çocukların ön dişleri zarar görüyor. Ayrıca, yaz döneminde deniz ve havuz kenarında oynayan bebek ve çocuklara daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Deniz ya da havuz kenarındaki kaygan zeminlerin çocukların düşmesine neden olabileceği ve düşme sonucunda ağız-diş ve yüz bölgesini ilgilendiren yaralanmaların oluşabileceği vurgulanmaktadır.

Düşmenin şiddetine göre dişte meydana gelen zararlarda değişiyor.Hafif bir çarpma daha çok dudak, diş etleri gibi yumuşak dokularda zedelenmelere yol açarken yüksek hızdaki çarpmalar dişlerde sallanmalara, diş kırıklarına, hatta bazen dişin tamamen yerinden çıkmasına neden olabilmektedir.

Dişlere gelen bu darbeler sonucu kırık meydana gelmese bile dişin sağlığı tehlikeye girebilmektedir. Bu bölgedeki sinir ve damar sıkışmaları nedeniyle bir süre sonra bu dişler canlılığını yitirebilir. Bu nedenle kısa sürede diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Travma sonrası oluşan diş kırıklarında kırığın büyüklüğü, konumu ve dişin sinirinin açığa çıkıp çıkmaması önemlidir.”

Şiddetli yaralanmalarda sakin olun!

Çocuğun süt ya da sürekli dişlenme döneminde travmaya uğradığında ailenin sakin olup gerekeni yapması büyük önem taşır.Özellikle şiddetli yaralanmalar sonucunda sakin olmak ve soğukkanlı davranmak zor olmaktadır. Ancak çocuğun hem genel sağlığı hem de diş sağlığı açısından ailenin ya da o an yanında olan kişilerin önemli rol oynadığı unutulmamalıdır. Travma sonucunda çocuğun, dil, dudak ya da yanak bölgesi zarar gördü ise; etkilenen bölgeye buz uygulanarak bu bölgenin şişmesi önlenebilir. Eğer kanama var ise gazlı bezle veya temiz bir bezle baskı uygulanması ve o bölgenin temiz tutulması gerekmektedir. Kanama 15 dakika sonra hâlâ devam ediyorsa çocuğun hastaneye götürülmesi uygun olacaktır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.