Çocuklarda Ortodonti Tedavisi İçin En Uygun Zaman…

27.06.2013
51
Çocuklarda Ortodonti Tedavisi İçin En Uygun Zaman…

cocuklarda-ortodonti-tedavisi-icin-en-uygun-zamanDişlerdeki şekil bozukluklarını gidererek, daha sağlıklı dişlere kavuşmayı sağlayan ortodonti tedavisi, çocukların okul döneminde stres yaşamalarına ve tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabiliyor. Yaz tatili döneminde başlanılan ortodonti tedavisi, çocukların tele alışma sürecini tatil ortamında atlatmalarına ve tedavinin daha başarılı ilerlemesini sağlıyor.

Çağdaş Kışlaoğlu
Diş Hekimi ve Protez Uzm.

Ortodonti tedavisindeki olası yan etkiler, yaz tatilinde daha rahat gideriliyor

Ortodonti tedavisinde dişlere uygulanan braketler ve diğer tedaviye yardımcı malzemeler, tedaviye ilk başlandığı zamanlarda, ağız içinde oluşan küçük tahrişlere neden olabilir ve diş tellerinin bakımına alışmak zaman gerektirebilir. İhtiyaç duyulan bu süreç, yaz tatilinde avantajlı bir duruma çevrilebiliyor.

Ortodonti tedavisi, yeme ve diş bakımı alışkanlıklarında ciddi değişikliklere neden olmaktadır. Asitli içecek tüketmekten, sert gıdalar yemekten kaçınması gereken çocuklar, bu dönemde tedaviye adapte olma konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilmektedir. Dişlere de özel bir bakım ve özen gösterilmesi gereken bu zaman dilimi, yaz tatilinde daha rahat geçirilmektedir.” Özellikle ebeveynlerinin gözetiminde olan çocukların ihtiyaçlarının giderilmesi ve tedavinin başarıyla yürütülmesini sağlıyor.

Çocuklarda sorunlu diş belirtileri
Çocuğun ağız ve diş yapısındaki bozukluklar onu sağlık açısından tehdit edebildiği gibi, görünüm olarak da zamanla rahatsız eder. Bu nedenle tedavi gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir;

-Önde konumlanmış çapraşık dişler,

-Süt dişlerin erken ve geç kayıpları,

-Dengeli durmayan ağız ve çene yapısı,

-Çiğneme ve konuşma gibi işlevlerde ağzı kapama zorlukları,

-Çene yapısın geride veya çok önde olması,

-Alt ve üst dişlerin birbirine doğru şekilde temas etmemesi gibi durumlarda Ortodonti tedavisine başvurulur.”

Ortodonti tedavisi uygulamazsa neler yaşanır?
Çocuk yaşlarda tedavi edilmeyen ortodontik problemler ileri yaşlarda estetik görünüm bozuklukları ve buna bağlı psikolojik sorunlar, diş kanamaları, diş eti rahatsızlıkları ve konuşma zorluğu, ağız kokusu, diş kayıpları ve de dişleri temizleme zorluğu yaratabilir.

Renkli diş telleri
Çocukların bir çoğu bu telleri kullanmak istemiyor. Görüntüsünden rahatsızlık duyan çocuk hastalar için seramik diş renginde teller ve görünmeyen tellerde kullanılabilir. Dişlerin ön yüzeyine değil de arka yüzünden uygulanabilen teller de, bu sorunu yaşayan hastalar için önerilebilir. Kullanmak istemeyen çocuklar için renkli teller ile bu tedavi yöntemi daha sevimli bir hale getirilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.