Çocuklarda Oyun ve Sanat Terapisiyle Tedavi

16.12.2012
76
Çocuklarda Oyun ve Sanat Terapisiyle Tedavi

oyun ve sanat terapisiyle tedaviÇocukların psikolojisini olumsuz etkileyen durumların başında eğitim sistemindeki yetersizlikler,  aile ve çevrenin çocuktan beklentileri ile çocukların isteklerinin uyuşmaması, anne ve babaların yoğun olarak çalışıyor olmaları ve anne baba anlaşmazlığı gibi konuların geldiğine işaret ederek, bunların da çocuklarda endişe, korku, tikler, tırnak yeme, yeme bozukluğu, okula gitmek istememe gibi olumsuz belirtiler ile kendisini gösterir.

Dr. Özlem Albayrak

Psikiyatri Uzmanı

 

‘’Tedaviye gelen çocuklarda endişe ve korkular var’’

Çocukluk endişeleri depresyona meyilli yetişkinliğe neden olur.  Bu nedenle çocukluk endişelerinin ve korkularının aileler tarafından ciddiye alınması gerekir. Ailelerin çocuklarını iyi gözlemlemeleri ve tekrarlayan psikolojik değişimleri dikkate almaları gereklidir,  psikolojik rahatsızlıklar genelde ‘’çocuktur geçer’’ düşüncesi ile ihmal edilir.

Aileler  çocuklarını genellikle okul başarısının düşmesi gibi daha gözle görülebilir bir durumun ardından bir uzmana getirir. Bunun altında da genelde endişe ve korkular  yattığı görülür. Çocukluktaki endişe ve korkuların mutlaka giderilmesi gerekir. Çocuklarda tedavi  aile ve çocuk olmak üzere iki yönlü ele alınır. Çocukları anlamanın en etkili yolu, çocuk dili olan oyundur. Bu nedenle tedavide başarı oranı yüzde 90’lara varan oyun ve sanat terapisi uygulanır.

Tedavide başarı en az 12 seans düzenli terapiyle elde edilebilir, çocukluk çağı takıntıları, fobik anksiyete bozuklukları ve depresif bozuklukta olduğu gibi, 24-36  seans terapi desteğinin de  gerektiği durumlar ortaya çıkabilir. Bilimsel bir tedavi yöntemi olan oyun ve sanat terapisinin ehil ellerde yapılması önemlidir.  Sertifikalı ve deneyimli terapistlerin uyguladığı tedavi başarıda daha etkendir.

‘’Çocuk dili ile tedavi; oyun ve sanat terapisi’’

Çocukların güven duydukları, kendilerini değişik yollar ve sembollerle ifade edebildikleri ve yine aynı şekilde travma ve endişelerini yaşayarak ve yaşatarak tedavi olanağı buldukları oyun ve sanat terapisinde boyalar, çamur, kum, kuklalar, müzik aletleri kullanılarak, psiko dramadan da yararlanılır.

 

ıklar, lokal anestezi uygulanarak basit bir işlem ile giderilebiliyor. Kaşlar, alın, yanaklar ve boyun bölgelerindeki sarkmalara 30 ila 60 dakika gibi sürelerde, lokal anestezi altında müdahale edilebiliyor.

 

 

 

İYİLEŞME SÜRESİ SADECE 2 GÜN

Hastaların işlemden 2 gün sonra normal hayatlarına dönebilirler. Müdahalenin etkileri en fazla 2 hafta içinde tam olarak kaybolduğundan, doğal ve yumuşak yüz hatları ortaya çıkar.

Son teknoloji ile geliştirilen silhouette dikiş sisteminin etki süresi, eski yönteme göre çok daha uzun. Silhouette dikiş sistemi ile dokularda sağlanan etkiler, 2-3 yıl kadar kalıcılığını koruyor. Yöntemin sonuçlarının kalıcı olması kişisel faktörlere ve cilt tipine bağlıdır. Yöntem özellikle 40 yaş üzeri, daha önce cerrahi bir yüz gençleştirme işlemi yapılmamış ve yüz germe ameliyatı için zaman ayıramayan kişilere önerilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.