Çocuklarda Şişmanlık Çok Ciddi Sağlık Sorunu

17.10.2012
36
Çocuklarda Şişmanlık Çok Ciddi Sağlık Sorunu

Çocuklarda Şişmanlık Çok Ciddi Sağlık SorunuÇocuklarda şişmanlığın çok ciddi sağlık sorunu olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ABD`de hastaneye yatan şişman çocukların sayısında büyük artış olduğunu açıkladı.

Çocuklarda şişmanlık sorununun,  son 20 yılda şeker hastalığı  vakalarını 2`ye, uyku apnesı vakalarını da 5`e katladığı bildirildi. 

Şişmanlıktan kaynaklanan uyku apnesinin gırtlağın arkasında yağ  birikmesine neden olduğu, bademcik ile birlikte solunum yolunu  tıkayarak ölüme yol açabildiği biliniyor. 

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) uzmanları,  ailelerin nasıl olsa çocuklarının büyüyeceğini ve kilolarını  atacaklarını düşünerek, şişmanlığı ciddi sağlık sorunu olarak  görmediklerine işaret ediyor. 

Kesesi rahatsızlığına da neden oluyor
20 yıl öncesine göre ABD`de şişman çocukların oranının iki kat  arttığı, buna, televizyon, video oyunları ve emniyetli oyun  sahalarının azalmasının neden olduğu kaydedildi. 

Hastanelik olan şişman çocuklarda şeker hastalığı vakalarının 2  kat arttığı, 1970`lerde 1.4 olan bu oranın, 1999 yılında 2.36`ya  çıktığı bildirildi.

Şişman çocuklarda tip 2 şeker hastalığının arttığına dikkat çeken  uzmanlar, safra kesesi sorunu yüzünden hastaneye yatan şişman  çocukların sayısının 3 kat, uyku apnesindan hastaneye yatanların  sayısının ise 5 kat arttığını kaydetti.

Şişman çocuklar arasında başgösteren astım hastalığının ise yüzde  40 artış gösterdiği açıklandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.