Çocukları Kış Hastalıklarından Korumanın Yolu

10.12.2012
28
Çocukları Kış Hastalıklarından Korumanın Yolu

çocukları kış hastaliklarından korumanın yoluKış aylarında hastalıklara karşı en dirençsiz grubun başında çocuklar geliyor. Özellikle okul, kreş gibi toplu ortamlar bulaşıcı hastalıkların yayılması için en uygun ortamı hazırlıyor.

Dr. Ebru Gözer

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

Kış aylarında, çocuklarda en fazla virüsler ve bakteriler yoluyla bulaşan hastalıklar görülüyor. Çünkü virüsler, enfekte damlacıkların havada asılı kalması ve bunların solunum yolu ile alınması sonucu, bir çocuktan diğerine ya da bir erişkinden çocuğa kolayca bulaşabiliyor. Bazen aksırık, hapşırıkla çevreye yayılan, içinde virüs bulunduran bu damlacıklar, çevredeki cisimlere tutunuyorlar. Diğer çocuklar da bu cisimleri alıp ağzına götürdüklerinde virüsü kapabiliyorlar.

 

 

Kışın çocukları bekleyen hastalıkları ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Nezle
 • Grip
 • Boğaz enfeksiyonu
 • Zatürre
 • Bronşiolit ve bronşit
 • Orta kulak iltihabı
 • Boğmaca

Kışın bulaşan döküntülü hastalıklar

 • Kızamıkçık
 • Kızamık
 • Su Çiçeği
 • Altıncı Hastalık

Hangi çocuklar daha çok risk altında?

Solunum yolu hastalıkları açısından astımı ve alerjisi olan çocuklar, kalabalık ailelerdeki çocuklar, küçük bebekler, okula giden çocukları olan ve bir de küçük bebeği olan ailelerdeki bebek risk grubundadır. Çünkü o bebeğin okuldan ağabey veya ablasının getireceği enfeksiyonları kapma riski vardır.

Diyabetli çocuklar grip hastalığını daha ağır geçirirken, doğuştan bağışıklık sistemi bozuk olan ya da kanser tedavisi gören çocuklar da risk altındadır.

 

Risk grubundaki çocukları bu hastalıklardan nasıl korunmalı?

Risk grubundaki bütün çocukların grip ve diğer solunum yolu hastalıklarına karşı aşılanması gerekir. Grip aşısı ile bütün gribal enfeksiyonlar ve grip sonrasında çocukların karşılaşacakları ortakulak enfeksiyonları, hatta zatürre gibi daha ciddi sağlık sorunları önlenebilir. Aşılanma çocuklarda ilk üç yaşına kadar bir ay arayla 2 doz yapılıyor. Daha sonra her yıl bir doz yapılarak devam edilir.

 

Çocuklara el yıkma alışkanlığı kazandırın

Kreşlerde, okullarda gerekli temizlik önlemlerinin alınması, oyuncakların, yüzeylerin uygun şekilde temizlenmesi ve her şeyden önce çocukların küçükten itibaren hijyen kuralları konusunda eğitilmesi çok önemli. El temizliğine özellikle dikkat edilmeli. Çocuklara ellerini uygun sürede su ve sabun kullanarak yıkamaları gerektiği öğretilmeli.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.