Çocukluktaki Kalp Hastalıkları Önlenebilir

17.10.2012
40
Çocukluktaki Kalp Hastalıkları Önlenebilir

Prof. Dr. Yavuz BeşoğulÇocuklarda görülen kalp hastalıklarının doğru tanısı ve zamanında tedavi edilmesi günümüz teknolojisi ile mümkün.

Prof. Dr. Yavuz Beşoğul
Kalp Damar Cerrahisi Uzm.

İlerleyen yaşlarda ciddi bir problem olarak görülen kalp hastalıklarının önlenmesi çocukluktan başlıyor. Çocuklukta doğru tanı ile tedavi edilen kalp rahatsızlıklarının ilerde problem olması önlenebilir.

Çocuklukta görülen kalp hastalıkları “Doğumsal kalp bozuklukları, Romatizmal kalp hastalıkları ve Ritm ve elektriki ileti bozuklukları” olmak üzere üçe ayrılır.


Doğumsal kalp hastalıkları %1 oranında görülür.Bunların da en sık görüleni kulakçıklar arası delik olarak bilinen ASD dir. Bu tip delikler ameliyatla çok rahatlıkla kapatılabilir. Özellikle de sağ koltuk altından küçük bir operasyonla yapılabilmesi hem çocuk hem de ebeveynler yönünden büyük bir konfordur. Aynı yöntem çocuklarda kalp kapakçıklarının tedavisi içinde sıklıkla uygulanabilir. Günümüzde 30’lu yaşlara kadar uzun etkili penisilin tedavisi kapakçık hastalıklarının sıklığını düşürmüştür. Çocuklarımızın düzenli beslenmesi yanı sıra fiksel aktivite ve spor yapmaları bu tip kalp hastalıkları görülmesini azaltmıştır.

Çocuklukta görülen kalp hastalıkları:

1.Doğumsal kalp bozuklukları: Anne karnında bebeğin gelişimi sırasında ki yetersizlik sonucu  oluşan anomalilerdir. Kalp deliği olarak da bilinen bu bozuklukların çok değişik şekilleri vardır. Ayrıca kulakçık ve karıncıklardaki gelişme bozuklukları ve koroner damar anomalileride birlikte veya yalnız bulunabilir. Bu grup kalp hastalıkları en sık görülendir.

2.Romatizmal Kalp Hastalıkları: Sık geçirilen boğaz enfeksiyonları özellikle de beta olarak bilinen streptokok mikropları ile oluşur.Bu grup kalp kapakçıklarını tutar ve daha çok gelişmekte olan ülkelerde sık olmakla beraber ülkemizde de halen etkindir. Dikkatli takip ve zamanında müdahale ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

3.Ritm ve elektriki ileti bozuklukları: Kalbin çalışmasını sağlayan elektriksel uyarı ve iletim sisteminde yavaşlama,duraklama,hızlanmalarla ortaya çıkan bozukluklardır. Daha çok okul çağı ve erişkin yaşlarda kendini gösterir.Bu rahatsızlıkla birlikte doğumsal kalp anomalileri de bulunabilir ve bu  nedeni olarak ortaya çıkar. Bazen de altta yatan herhangi bir neden yoktur. Ayrıca kalp kası iltihapları, kalp zarı iltihapları altta yatan sebep olarak ortaya çıkar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.