Demanslı Hastanız İdrar Mı Kaçırıyor?

Demanslı Hastanız İdrar Mı Kaçırıyor?

Demans, hem hastaya hem de hastaya bakan kişilere başa çıkılması güç süreçler yaşatabiliyor. Hasta yakınlarına büyük sorumluluk yükleyen bu rahatsızlık, yaşlının belli aktivitelerinde bakıma yönelik güçlükleri de beraberinde getirebiliyor. Bu durum ise kişileri zamanla çaresiz bırakabiliyor. Örneğin, ilerleyen dönemlerde baş gösteren idrar kaçırma…

Prof. Dr. Gülten Kaptan

Hastalığık hasta yakınlarına büyük sorumluluklar yükleyebilir. Hastalıkla birlikte bir süre sonra yaşlının belli aktivitelerinde bakıma yönelik güçlükler ortaya çıkabilir. Hastanıza gün boyunca 3 saate yakın aralıklarla tuvalete gitmesini hatırlatabilirsiniz, yatmadan önce hastanın sıvı alımını kısıtlamak da önemli bir önlemdir.

 

–          Hastanızda idrara sıkışmayı gösteren davranışlar gördüğünüzde, idrara çıkma ihtiyacı olup olmadığını sormanız, idrar kaçırmasını engelleyecektir.

–          Tuvaletin kapısına büyük harflerle, TUVALET yazısını yazabilirsiniz, bu hastanın daha kolay bulmasını kolaylaştırır.

–          İdrarını kaçırmak sizin olduğu kadar hasta için de üzüntü veren bir durumdur. Ancak sabrınızı muhafaza ederek, hastanıza bunun bir kaza olduğunu söylemelisiniz. Bu hastanın rahatlamasını ve daha dikkatli olmasını sağlayabilir.

–          Bu durum hastanın tuvalete oturma sırasında yaşadığı fermuar açma vb. nedenlerden kaynaklanan gecikmenin sonucu da olabilir, bunu tespit edebilmek inkontinanstan kaynaklanan bir idrar kaçırma olup olmadığını anlamada yardımcı olacaktır.

–          İnkontinans olduğunda hastanızın, mümkün olan en kısa sürede, temizlenerek kurulanması, olası deri problemlerini, yaraları ve irrite edici kokuyu engelleyecektir.

Konu ile ilgili, baş edemeyeceğiniz durum  hissederseniz doktorunuza başvurmalısınız.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.