Deniz Gözünüze Gölge Düşürmesin

Deniz Gözünüze Gölge Düşürmesin

Kavurucu yaz sıcaklarında serinlemek için denize ve havuza girenler dikkat etmeli. Hijyenik açıdan uygun koşullara sahip olmayan denizler ve havuzlar önemli bir göz hastalığı olan konjonktivite yakalanma riskini artırıyor.

Opr. Dr. Alp Kayıran

Göz Hastalıkları Uzmanı

Sıcak yaz günlerinde serinlemek için kendisini havuza atanların hijyen şartlarına dikkat etmesi gerekir. Hijyenik olmayan havuzlar başta konjonktivit olmak üzere birçok göz rahatsızlığına neden olabilir. Pek çok kişinin aynı anda girdiği havuzlarda temizlik şartlarına çok dikkat edilmesi gerekir. Eğer yeterli hijyen sağlanmaz ise çok sayıda insan, havuzlardan bakteri kapabilir.

Havuzdaki klor miktarının da çok önemlidir. Klor aşırı miktarda olursa gözde irritasyon meydana getirerek kızarma ve yanmaya neden olur. Bir havuza temiz diyebilmek için klor kullanmanın yeterli olmadığını unutmamak gerekir. Sadece klor kullanılarak temizliği sağlanan havuzlarda yüzenler dikkatli olmalı.

Denizde gözlerinizi açmayın

Deniz suyu gözlerde kızarıklığa yol açabilir. Deniz yeteri kadar temiz değilse konjoktivit riski artar. Özellikle çok tuzlu denizlerde suyun içinde gözleri açmamak birçok alerjik göz rahatsızlıklarından korunmada önemlidir. Göz enfeksiyonlarına ve sudaki gözü tahriş eden maddelere karşı, deniz gözlüğü veya maske kullanılmalıdır.

Konjoktivitin belirtileri neler?

Konjonktivitin gözlerde, kızarıklık, kaşınma, batma, yanma, çapaklanma, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu gibi belirtiler gösterir.

Bu şikayetleri olanların hemen göz doktoruna başvurması gerekir. Bazı vakalarda göz kapakları da hafif şişebilir ancak kişinin görmesini etkilenmez.

Alerjik şikayetler bitinceye kadar havuzdan ve denizden uzak durulmalı

Konjonktivit rahatsızlığına yakalanan hastalar için öncelikle alerjen maddenin tespit edilmesi gerekir. Bu hastaların şikayetleri geçinceye kadar havuz ve denizden uzak durması gerekir. Konjonktivit tedavisinde hücreleri dengeleyici, iltihap giderici ve kimi zaman da kortizonlu ilaçlara ihtiyaç duyulur. Gözdeki şikayetlerin rahatlatılması açısından soğuk uygulama ve suni göz yaşı ilaçlarının da faydalı olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.