Deniz ve Havuzda Lens Kullanımına Dikkat

31.08.2020
1.568
Deniz ve Havuzda Lens Kullanımına Dikkat

Kontakt lenslerle yüzmek göz enfeksiyonlarına, tahrişe ve korneal ülser (yara) gibi potansiyel olarak göz ve görmeyi tehdit edici durumlara neden olabilir. Görme problemi çok olan ve lens takmak zorunda olanlar tek kullanımlık lensleri su geçirmeyen yüzme gözlüğüyle beraber kullanmalıdır.

Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz

Göz Hastalıkları Uzmanı

Deniz ve havuzlarda kontakt lensle yüzmek ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Su, içerisinde sayısız mikrop barındırabilir. En ciddi olanlardan birinin de kontakt lenslere yapışabilen, korneanın enfekte ve iltihaplanmasına neden olabilecek Acanthamoeba organizmasıdır. Yüzme sırasında kontakt lense bulaşmasıyla ilişkilidir ve yeterince erken tedavi edilmezse görme kaybını gidermek için kornea nakli gerektirebilir. Bu tür olgularda kornea nakline rağmen başarılı olmak mümkün olmayabilir ve göz kaybedilebilir.

Tek kullanımlık lensler tercih edilmeli

Görme problemi ileri derecede yani gözlük veya lens kullanmaksızın görme idare edilebilir durumdaysa tercihen lens kullanmadan havuz veya denize girilmelidir. Ancak çok yüksek numara gözlük veya kontakt lens kullanan kişilerin görmesi çok düşük olacağından lens kullanma zorunluluğu vardır. Bu durumda da muhakkak tek kullanımlık lensler, su geçirmeyen yüzme gözlüğüyle beraber kullanılmalı. Yüzme sırasında gözlere su girerse, göz tahrişi ve enfeksiyon riskinizi azaltmak için kontakt lensler mümkün olan en kısa sürede çıkarılmalıdır.

Sert, gaz geçirgen kontakt lensler yüzerken kullanılmamalı

Kontak lenslerle yüzme gözleri tahriş edebilir hatta zarar verebilir. Yüzme gözlüğü takmak, gözün su ile temasını keserek hem olası enfeksiyondan ve tahrişten korunmaya yardımcı olur hem de su altında daha net bir görüş sağlar.

Sert, gaz geçirgen (GP) kontakt lensler gözlerden düşme olasılığı daha yüksek olduğunu için yüzerken kullanılmamalıdır. Yumuşak kontakt lenslerin yüzerken gözünüzde kalma olasılığı daha yüksektir ancak gözenekli ve kimyasal-bakterileri emerek göz tahrişi ve enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca, yüzme havuzlarındaki tatlı su yumuşak lenslerin gözlere yapışmasına neden olarak önemli rahatsızlıklara neden olabilir.

Göze batma hissi olması durumunda lens hemen çıkarılmalı

Yüzerken gözlere su girmesi, gözleri yağlayan doğal gözyaşlarını yıkar ve kronik kuru gözler gibi mevcut göz koşullarını kötüleştirebilir.

Kontakt lenslerle yüzmeye karar verme durumunda günlük tek kullanımlık lensler en güvenli seçenektir. Tek bir kullanımdan sonra atılmaları amaçlanır, bu da onları temizleme ve dezenfekte etme ihtiyacını ortadan kaldırır. Tek kullanımlık lens dahi kullanılsa herhangi bir zamanda gözde batma ve yanma meydana gelirse ilk yapılacak iş lensi derhal çıkarmak olmalıdır. Eğer lens çıkarılmasına rağmen yanma batma devam ederse muhakkak bir göz doktoruna başvurulmalıdır.

Tek kullanımlık lensler yüzdükten hemen sonra atılmalı

Güvende olmak için, günlük tek kullanımlık lensler yüzdükten hemen sonra atılmalı, gözlere nemlendirici damla veya kontakt lenslerle kullanım için onaylanmış yapay gözyaşları ile durulanmalı sonrasında lensler yeni bir günlük tek kullanımlık malzemeyle değiştirilmelidir. Her zaman tek kullanımlık lensler aylık kullanılan lenslere göre daha yüksek bir maliyet getirse de mevcut riskleri göz önüne alırsak bu maliyet farkı göz ardı edilebilir.

Reçeteli yüzme gözlükleri de bir seçenek olabilir

Yüzme sırasında yüzme gözlüğü kullanma hem suyun göz ile temasını önler hem de lensin gözden düşüp kaybolmasını engeller. Ayrıca başka bir seçenek de özel olarak tasarlanmış, kırma kusurunu düzelten, reçeteli yüzme gözlükleridir. Normal günlük yaşamda kullanılan gözlüklerin yüzme gözlüğü şeklinde tasarlanmış halidir. Bunların dezavantajı astigmatı genellikle düzeltmez. Avantajı ise UV filtresi ihtiva ettikleri için yüzerken olası güneşe maruz kalmadan dolayı gözleri güneşin zararlı etkilerinde korurlar. Bazı markalar değişik numara seçenekleri hazır, kırıcılığı düzelten optik özellikli yüzme gözlükleri üretmektedir. Bir başka alternatif bütün bunlarla uğraşmak istemeyenler için uygun kornea yapısı olması durumunda lazer ile kırma kusuru düzeltilmelidir. Bu durumda normal yaşamda olduğu gibi deniz ve havuzda da iyi görmek için kırma kusurunu düzelten lens veya gözlüğe ihtiyaç duyulmayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.