Deodorant Kullanmayı Biliyor musunuz?

17.10.2012
49
Deodorant Kullanmayı Biliyor musunuz?

Sibel TürkHer insan az ya da çok terler. Ancak ter kokup kokmamak insanın elinde olan bir seçimdir. Ter kokusunu önlemede ilk kural, temizliktir. Deodorant temiz ve kuru koltuk altına uygulanıyor olmalıdır. Böylelikle deodorantınızdan en iyi ve etkili sonucu alabilirsiniz. Ter kokan bir koltuk altına tekrar deodorant sıkmak, oluşmuş ter kokusu ile deodorantın parfümünün karışımından oluşan ağır ve kötü bir kokuya neden olur. Bu yüzden mutlaka koltuk altı temizlenmelidir. Sabahları temiz ve kuru koltuk altına deodorant uygulamak en iyi yoldur.

Sibel Türk

Sprey deodorant
Sprey deodorantlar, koltuk altına 15 cm.lik mesafeden ve kutu dik tutularak püskürtülmelidir. Eğer bu sprey antiperspirant özelliğe sahip pudralı bir deodorant ise mutlaka çalkalandıktan sonra kullanılmalıdır. Deodorantı giysilerinize sıkmaktan kaçınmalısınız, çünkü leke yapabilir.

Rol-on ya da stick deodorantlar
Roll-on ve stick deodorantlar koltuk altına sürülerek kullanılır. Yine uygulama öncesinde koltuk altınızın temiz ve kuru olduğundan emin olun, böylece en etkin sonucu alırsınız.

Gün ortasında tekrar deodorant kullanma ihtiyacı hissederseniz koltuk altını tekrar temizlemeniz gerekir. Böylece en iyi sonucu alabilirsiniz.

Antiperspirant ve deodorant aynı şey değildir
Her ne kadar antiperspirant ve deodorant kelimeleri birbirinin yerine kullanılsa ve pek çok tüketici bunlar arasında bir fark görmese de aslında bu ikisi eş anlamlı değildir. Deodorantlar bakterilerin çürümesiyle ortaya çıkan ter kokusunu maskelerken, antiperspirantlar ter bezlerinin salgılanmasını azaltarak çalışır.

Kozmetik olarak kullanılan antiperspirantlarda mekanizma şu şekilde işlemektedir: Antiperspirantların aktif maddesi,  ter bezlerinin cilt üzerindeki yüzeyinde engelleyici bir rol oluşturur. Bu nedenle ter bezinden yüzeye çıkan sıvı azalır.
Deodorantlar ilk olarak Yaklaşık 4000 yıl önce, Çin’de ağaçlardan elde edilen aromatik reçinelerin hayvansal yağlarla karıştırılması ile elde edilmiştir, ancak günümüzde kullanılanlarla işlevi dışında çokça benzerlik göstermemektedir.

Kokuyu gizlemeyin, engelleyin!
Ter kokusuyla savaşmada etkin olan yöntem kokudan korunmaktır. Ter bezi tarafından ortaya çıkarılan sıvı kokusuz olduğu ve ter kokusu bakterilerin bu ortamda çürümesiyle oluştuğu için bu yaklaşım koltuk altı yüzeyindeki bakterilerin yok edilmesine yöneliktir. Deodorantın aktif maddesi olan bir antimikrobiyal ajanın uygulanması ile bakteri florası yok olur ve ter kokusu oluşumu engellenir. Aldığınız üründe triklosan, farnesol veya polyglycerin-2-caprate gibi etken maddeler varsa bu, ürünün terlemenizi engelleyerek sizi ter kokularından koruyacağını gösterir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.