Deprem Fobisine Yenilmeyin

15.10.2012
131
Deprem Fobisine Yenilmeyin

Eğitimli psikoterapistler ve değişime istekli danışanların elbirliği ile devam edecek bir psikoterapi süreciyle deprem fobisine karşı duygusal, fiziksel ve zihinsel belirtilerinin ortadan kalkar. Rahatsızlığın tekrarlama ihtimali çok daha az olabilir.

Dr. K. Fatih Yavuz

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı

Sinir Hastalıkları E.A. Hastanesi

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzm.

Ülkemizin deprem kuşağında olması ve ‘büyük deprem’in yakında olacağı yönündeki tespitler, pek çok kişide deprem korkusunu körüklüyor. Özellikle 17 Ağustos depremine tanık olanlar, aradan yıllar geçmesine rağmen hala deprem korkusuyla yaşıyorlar. Peki nedir bu deprem korkusu? Deprem fobisine ya da bu korkuyla yaşamaya devam mı edeceğiz?

Deprem diğer doğal afetler gibi hepimizde yoğun olumsuz duygulara yol açabilir. Gerekli olan derecenin üzerindeki abartılı korku ‘deprem fobisi’ olarak adlandırılır. Bu yoğun korku ilaçlarla ya da psikoterapi yöntemiyle tedavi edilebilir.

Bizzat yaşayanlarda risk daha yüksek

Deprem fobisi diğer fobilerle benzer özellikler taşımakla birlikte bazı yönlerden farklılıklar içerir. Diğer fobiler daha çok bireyin kendisinin tehlikeyle karşı karşıya bulunduğu bir durum ile ilgili olmaktadır. Deprem gibi doğal afetlerle ilgili fobilerde ise korkulan durum kişinin ailesini, yakınlarını, çevresini hatta toplumu da içerisine alan çok daha kapsamlı ve dehşet verici bir özelliğe sahiptir.

Gerçekleşen bir deprem sırasında o bölgede bulunup bizzat depremi yaşayan kişilerde travma sonrası stres bozukluğu olarak adlandırılan rahatsızlığı yaşama riski daha yüksektir. Her bireyin kendi iç dünyasında depremle ilgili farklı düşünceleri, hayalleri ve yorumları vardır.

Deprem korkusuna eşlik eden bulgular

Depremden bahsederken veya bir depremle karşılaşıldığında çok yoğun kaygı ve korku yaşanması,

—Bu kaygı ve korku ortaya çıktığında bu duyguları kontrol altına almak için çaba gösterilmesi ancak yine de kontrol edilemediğinin düşünülmesi,

—Yoğun kaygı ve korku nedeniyle yaşam kalitesinin ve işlevlerinin bozulması,

—Depremle karşılaşmamak için kaçınma davranışlarının sergilenmesi veya depreme karşı alınması gereken her önlemin mutlaka yerine getirilmesi gerektiği düşüncesi.

Kişilerin deprem korkusuna eşlik eden titreme, terleme, baş dönmesi, sallanma, kalp çarpıntısı, kalp hızında artış, baş ve vücut ağrısı gibi birçok fiziksel belirtiyi yaşayabilir. Duygusal olarak kişi sürekli olarak depremin olacağına yönelik beklenti kaygısı içerisinde bulunur. Zihinsel olarak ise devamlı olarak depremle ilgili düşünme, deprem dışında başka konulara odaklanamama, sürekli olarak depremle ilgili kötü sonuçların ortaya çıkacağına dair düşünceler, kabuslar, bayılacağı veya kontrolü kaybedeceğine yönelik düşünceler eşlik edebilir.

İlaç ve psikoterapi tedavisi

İlaçlar deprem korkusunun tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. İlaç kullanan ve bu tedaviden fayda gören kişi depremle ilgili bir yoğun korku ve kaygı hissetmemekte ve bu yoğun duygulara eşlik eden fiziksel şikayetleri de ortadan kalkmaktadır. Ancak kişinin deprem riski ve zararları hakkındaki abartılı inançları hala devam etmektedir. Deprem korkusunun tedavisinde etkili olan bir diğer yöntem ise bilişsel-davranışçı psikoterapilerdir. Bilişsel ve davranışçı müdahaleler olarak iki kısımda uygulanan bu yöntemle kişiler olası bir deprem ile ilgili gerçekçi olmayan inanışları ve düşüncelerini test etme ve bunların yerine daha gerçekçi bir şekilde düşünebilme imkanına kavuşurlar. Eğitimli psikoterapistler ve değişime istekli danışanların elbirliği ile devam edecek bir psikoterapi süreciyle deprem korkusu duygusal, fiziksel ve zihinsel belirtileri ortadan kalkabilir. Kaçınma davranışları sonlanabilir ve rahatsızlığın tekrarlama ihtimalinin çok daha azdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.