Deprem Korkusuyla Başa Çıkabilirsiniz

17.10.2012
29
Deprem Korkusuyla Başa Çıkabilirsiniz

Dr. K. Fatih YavuzDeprem korkusu yaşayan kişilerde; titreme, terleme, baş dönmesi, sallanma, kalp çarpıntısı, kalp hızında artış, baş ve vücut ağrısı gibi birçok fiziksel belirti görülebilir.

Dr. K. Fatih Yavuz

Deprem, diğer doğal afetler gibi hepimizde yoğun olumsuz duygulara yol açabilir.

Maalesef her durumda olabildiği gibi deprem ile ilgili de gerekli olan derecenin üzerinde abartılı korku yaşayanlar da bulunuyor. Bu da “deprem fobisi” olarak tanımlanabilmektedir.

Deprem fobisi diğer fobilerle benzer özellikler taşımakla birlikte bazı yönlerden farklılıklar içerir. Diğer fobiler daha çok bireyin kendisinin tehlikeyle karşı karşıya bulunduğu bir durum ile ilgili olmaktadır. Deprem gibi doğal afetlerle ilgili fobilerde ise korkulan durum kişinin ailesini, yakınlarını, çevresini hatta toplumu da içerisine alan çok daha kapsamlı ve dehşet verici bir özelliğe sahiptir.

Deprem korkusu, kişilerde basit fobi olarak ortaya çıkabileceği gibi “travma sonrası stres bozukluğu” olarak da ortaya çıkabilir.Gerçekleşen bir deprem sırasında o bölgede bulunup bizzat depremi yaşayan kişiler travma sonrası stres bozukluğu olarak adlandırdığımız rahatsızlığı yaşama konusunda daha yüksek riske sahiptir. Deprem korkusu yaşayan bireylerde bu durumun farklı şekillerde ortaya çıkabilir.Her bireyin kendi iç dünyasında depremle ilgili farklı düşünceleri, hayalleri ve yorumları vardır.

Deprem korkusuna eşlik eden belirli ortak bulgular;

Depremden bahsederken veya bir depremle karşılaşıldığında çok yoğun kaygı ve korku yaşanması, Bu kaygı ve korku ortaya çıktığında bu duyguları kontrol altına almak için çaba gösterilmesi ancak yine de kontrol edilemediğinin düşünülmesi, Yoğun kaygı ve korku nedeniyle yaşam kalitesinin ve işlevlerinin bozulması, Depremle karşılaşmamak için kaçınma davranışlarının sergilenmesi veya depreme karşı alınması gereken her önlemin mutlaka yerine getirilmesi gerektiği düşüncesi.

Kişiler deprem korkusuna eşlik eden titreme, terleme, baş dönmesi, sallanma, kalp çarpıntısı, kalp hızında artış, baş ve vücut ağrısı gibi birçok fiziksel belirtiyi yaşayabilir. Duygusal olarak kişi sürekli olarak depremin olacağına yönelik beklenti kaygısı içerisinde bulunur. Zihinsel olarak ise devamlı olarak depremle ilgili düşünme, deprem dışında başka konulara odaklanamama, sürekli olarak depremle ilgili kötü sonuçların ortaya çıkacağına dair düşünceler, kabuslar, bayılacağı veya kontrolü kaybedeceğine yönelik düşünceler eşlik edebilir.

İlaç ve psikoterapi tedavisi
İlaçlar deprem korkusunun tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. İlaç kullanan ve bu tedaviden fayda gören kişi depremle ilgili bir yoğun korku ve kaygı hissetmemekte ve bu yoğun duygulara eşlik eden fiziksel şikayetleri de ortadan kalkmaktadır. Ancak kişinin deprem riski ve zararları hakkındaki abartılı inançları hala devam etmektedir. Deprem korkusunun tedavisinde etkili olan bir diğer yöntem ise bilişsel-davranışçı psikoterapilerdir. Bilişsel ve davranışçı müdahaleler olarak iki kısımda uygulanan bu yöntemle kişiler olası bir deprem ile ilgili gerçekçi olmayan inanışları ve düşüncelerini test etme ve bunların yerine daha gerçekçi bir şekilde düşünebilme imkanına kavuşurlar.

Eğitimli psikoterapistler ve değişime istekli danışanların elbirliği şeklinde devam edecek bir psikoterapi süreciyle deprem korkusunun duygusal, fiziksel ve zihinsel belirtileri ortadan kalkacak, kaçınma davranışları sonlanacak ve rahatsızlığın tekrarlama ihtimali çok daha az olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.