Dere Otu (Anethum Graveolens)

17.10.2012
25
Dere Otu (Anethum Graveolens)

Dere Otu (Anethum Graveolens), Aylin Güney, Sindirimi Kolaylaştırma, Karın Ağrısı, Hıçkırık Kesici, Süt Arttırıcı, Ağız Kokusu, Gaz Söktürücü,Maydanozgiller familyasındandır. Akdeniz havzası kökenli, bir ya da iki yılIık dayanıklı otsu bitki olup ükemizde yaygın olarak yetişir.
Dereotunun tıbbi bakımından en önemli bölümü olan tohumları, bileşiminde karvon: limonen adlı maddeler bulunan % 4 oranındaki uçucu yağ ile ayrıca pektin, reçine ve bazı mineralleri içerir.

Hazırlayan: Aylin Güney Bu tohumlar aynen ya da ezilip baharat olarak bazı yemek ve besinlere katılır. Çoğumuz bitkinin tohumlarını hiç kullanmamış olabiliriz. Ayrıca, çeşni vermesi için kullandığımız yeşil kısımları kurutarak tarhana çorbalarınızda denemenizi tavsiye ederim.
Bedene yararlı nitelikleri antik Mısır zamanından beri bilinen dereotunun tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemlerine şöyle bir bakalım
• Sinirleri yatıştırır ve bedeni rahatlatır.
• Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Özellikle küçük çocuklarda gaz söktürücü etkisi önemlidir.
• Sindirimi kolaylaştırır. Karın ağrılarına iyi gelir.
• Mineral yönünden zengin olduğu için tuzsuz rejimlerde yer alır.
• Hıçkırığı kesici etkisi vardır.
• Süt bezlerini uyardığından emzikli annelerde süt gelişini artırır.
• Kusma refleksini bastırır.
• Dereotu nefesin kötü kokusunu temizler. Bunun için tohumlar ağızda çiğnenir.
Yeşil kısımları taze olarak tüketmenin yanısıra tohumlardan 1-2 tatlı kaşığı alıp hafifçe ezip üzerine 1 bardak kaynar su ilave ederek 10-15 dakika süreyle demlemek suretiyle çay hazıranabilir . Yemeklerden önce bu infüzyondan birer bardak içilir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.