Dikkat! Soğuk Algınlığı Sinüzite Dönüşebilir!

Dikkat! Soğuk Algınlığı Sinüzite Dönüşebilir!

Antibiyotik tedavisi sinüzit hastalığına genellikle çözüm sunsa da hastalar zaman zaman tedavi sürecini aksatabilir. Bu durumda sorun kronikleşip istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Örneğin sinüs enfeksiyonunun çevreye yayılması sonucu menenjit, beyin apsesi veya görme kaybı oluşması gibi!

Prof. Dr. Fikret İleri

Kulak Burun Boğaz Uzmanı

Kafatası içinde yer alan dört çift havalı boşluğa sinüs denir. Sinüsler burun boşluğuna açılır ve bunlardan sadece etmoid sinüs çok sayıda küçük boşlukların birleşmesinden oluşur. Bu boşlukları döşeyen ve mukoza denilen örtünün her türlü iltihabına da sinüzit denir. Sinüzit yol açtığı zonklayıcı baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı nedeniyle yaşam kalitesini düşürse de hastalar zaman zaman tedavilerini aksatabilir veya doktora başvurmayabilir. Oysa sinüsteki enfeksiyonların çevre yapılara yayıldığı takdirde ciddi tablolara yol açabilir. Sinüs boşluklarının çevresinde, göz ve beyin yer alır. Dolayısıyla sinüs  enfeksiyonu çevreye yayıldığında yüz kemiklerinde osteit denilen iltihaplanmalara, göze yayıldığında körlüğe kadar giden durumlara ve beyne yayıldığında menenjitten beyin apsesine kadar birçok ciddi soruna neden olabilir. Dolayısıyla sinüzit problemi olan hastaların mutlaka bir doktora başvurmaları ve tedavilerini aksatmamaları çok önemlidir.

Burun akıntısı ve dişlere vuran ağrıya dikkat!

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve dişlere vuran yüz ağrısı ile öne eğilmekle artan zonklayıcı baş ağrısı özellikle akut sinüzitin tipik belirtilerinden. Olay kronikleştikçe ağrı kayboluyor ve en önemli şikayet geniz akıntısı ile burun tıkanıklığı oluyor.

Basit soğuk algınlığı sinüzite dönüşebiliyor

Basit bir soğuk algınlığı sinüzitle sonuçlanabilir. Dolayısıyla salgınlar sırasında dikkatli olmak ve hastalığın bulaşmaması için tedbir almak veya bulaşmışsa tedavi olmak çok önemli. Özellikle alerjik rinit sorunu olan kişilerin bu hastalığın tedavisine dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca burun içinde anatomik bozukluğu bulunanlar, sigara ve alkol gibi alışkanlıkları olanlar da sinüzite daha sık yakalanır.

Antibiyotik tedavisi etkili olur!

Uygun antibiyotik ve uygun tedavi süresi bu hastalıkta genellikle çözüm sağlıyor. Antibiyotiklerin yanında destek tedavisi de faydalı oluyor. Akut vakalarda tedavi süresi genellikle 2 haftayı buluyor. Kronik vakalarda ise alta yatan hastalığın tedavisi yanında ilaç tedavisi yaklaşık 1 ay sürer.

Cerrahi yöntemde başarı oranı yüzde 90’lara ulaşıyor

Hastalığın kronikleştiği durumlarda ise uygun ilaç tedavisine yanıt alınmazsa cerrahi tedavi gündeme gelir. Bunun yanında eğer enfeksiyon göze, beyine ve çevre kemik yapılara yayılmışsa yani komplikasyon gelişmişse yine cerrahi tedavi devreye giriyor. Cerrahi tedavide yaygın olarak “endoskopik sinüs cerrahisi” kullanılıyor. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavinin başarı şansı çok yüksek. Bu tür hastalarda yüzde 90’ın üzerinde sonuç alınır.

Önleminizi alın, sinüzitten korunun

  • Genel direncinizi düşürebilecek yorgunluk, uykusuzluk ve dengesiz beslenme gibi durumlara dikkat edin.
  • Islak saçlarla soğuk havaya çıkmayın,
  • Klima kullanımına dikkat edin, yaşam alanınızdaki havanın neminin çok düşük olmamasına özen gösterin.

Bunları Yanlış Biliyorsunuz!

Yanlış: Baş ağrısı genellikle sinüzit belirtisidir.

Doğrusu: Baş ağrılarının yaklaşık yüzde 85’inin kaynağı gerilim tipi baş ağrıları, yüzde 10’u migren, sadece yüzde 5’i ise sinüzit benzeri inflamatuar bozukluklar oluyor.  

Yanlış: Geniz akıntısı sadece sinüzitte ortaya çıkar.

Doğrusu: Geniz akıntısı birçok nedene bağlı olarak gelişen bir belirti. Reflü ve alerjik rinit benzeri pek çok hastalık ve hava kirliği ile sigara alışkanlığına bağlı olarak görülüyor.

Yanlış: Sinüzit bir enfeksiyon hastalığıdır.

Doğrusu: Enfeksiyon sinüzit hastalığının sadece bir formudur. Geniş bir hastalık gurubu olan sinüzitin nasal polip formu,  gerek sebebi gerekse tedavisi tamamen farklı bir hastalıktır.

Yanlış: Sinüzit ameliyatından sonra hastalık genellikle nüks eder.

Doğrusu: Uygun tanı ve uygun yapılan cerrahinin başarısı yüzde 90’ın üzerinde seyrediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.