DİKKATin ŞEKERlenmesi

DİKKATin ŞEKERlenmesi

Dikkat ya da konsantrasyon kaybı şekeri belirtisi olabilir. Halk arasında düşük kan şekeri olarak bilinen hipoglisemi, tehlikeli-önemsenmesi gereken bir sağlık durumudur. Kan şekeri aşırı düşen kişi diyabet hastası olabilir.

Prof. Dr. İlhan Tarkun

Endokrinoloji Uzmanı

Kan şekerinin düşmesine her vücut farklı şekilde tepki verebilir. Sersemlik, aşırı açlık hissi, baş ağrısı, kafa karışıklığı, konsantrasyon kaybı, terleme, titreme, bulanık görme, kişilik değişiklikleri, soluk görünümlü cilt, ani ortaya çıkan sinirlilik hali, kalp atışlarının hızlanması, uyku problemleri gibi.

Hipoglisemi gelişimi dikkat ya da konsantrasyon kaybı olarak da kendini gösterebilir. Aşırı miktarda ilaç kullanımı, öğün atlama, normalden az miktarda yeme ya da uzun süre fiziksel aktivite yapma tablonun oluşumunu etkiler. Ayrıca kişilerin diyabet tedavisi kapsamında kullandıkları ilaçların direkt insülin hormonu içermesi veya bu hormonun etkinliğinin artırılmasına bağlı olarak da gelişebilir.

Hipoglisemi ile ilişkili olarak ortaya çıkabilecek birçok belirti-bulgu vardır. Bazı kişilerde herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkabilir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Diyabet hastaları bilinçli davranmalı

Hipoglisemi belirtileri hissedildiğinde kan şekeri düzeyinin tespit edilmesi tanısı için çok önemlidir. Özellikle şeker hastası olup ilaç kullanan kişiler, kan şekeri düzeylerinin seyri konusunda bilinçli davranmalıdır. Sık olarak hipoglisemi şikayetinden yakınan kişilerin, sağlık kuruluşlarına başvurarak hekimlerden bu konuda yardım almaları önerilir. Kişinin tıbbı öyküsü, beslenme alışkanlıkları ve hipoglisemi ile ilişkili şikayetlerini değerlendirilmelidir.

Karbonhidrat kaynaklarını yanında taşımalı

Hipoglisemi komaya kadar ilerleyebilecek hayatı tehdit edici durum olabilir. Aşırı düşük kan şekeri tespit edilen kişilerde damar yoluyla şeker içeren solüsyonlar verilebilir. Ağızdan ilaç alabilecek hastalarda hızlı emilebilir, karbonhidrat kaynağı olan meyve suları gibi gıdalar verilmesi tedavinin ilk aşamasını oluşturur. Ağızdan beslenemeyen kişilerde ise kas içine glukagon enjeksiyonu yapılabilir. Hipogliseminin ilaç dışı kontrolü hastanın bilinçlendirilmesi, çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri uygulaması ile gerçekleştirilebilir. Hipoglisemi hastalarının bu konuda çevresini uyarıcı bileklerden takması, şikayetlerinin başlangıcında hemen tüketebilmesi için gerekli karbonhidrat kaynaklarını yanında taşıması önerilir.

Kişilerin hipoglisemi bulgularının ortaya çıkması ile tüketecekleri karbonhidrat miktarını minimum 15-20 gram olarak önerilir. Çeşitli barlar, meyve ve suları, çubuk kraker, bisküviler bu düzeyde karbonhidrat içeriğine sahip atıştırmalıklardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.