Diş Çürüğü Sizden Çocuğunuza Bulaşabilir

07.10.2014
55
Diş Çürüğü Sizden Çocuğunuza Bulaşabilir

 

dis-curugu-sizden-cocugunuza-bulasabilir-2Bebeklerin ağız ortamında dişler sürümeye başladığından itibaren birtakım bakteriler kolonize olmaya başlarlar. Bu bakteriler, aile bireylerinden sıklıkla da anneden bebeğine bulaşır. Bu mikrobik hadise genellikle ilk aylarda bebeğin beslenmesi sırasında yapılan yanlışlardan kaynaklanır.

Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı

Çocukta Diş Çürümesi Nasıl Oluşur?

Tüm enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi, diş çürüklerine de mikroplar neden olmaktadır. Doğru beslenme ve doğru bakın yapılmazsa bebeklerde diş çürüğünün görülmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Bulaşmanın olmaması için anne, bebeğini beslerken kaşık, emzik, biberon gibi araçları kendi ağzıyla temasta bulundurmadan kullanmalıdır. Aksi halde anne, çürüğe yol açacak organizmaları kendi ağzından bebeğine aktarır.

Çocuklarının Ağız ve Diş Sağlığı Korumanın Yolları

İlk süt dişlerinin sürmesini takiben anne ve baba, bebeklerinin dişlerini ya bu iş için üretilen özel fırçalar ya da temiz bir tülbent, gazlı bez parçası yardımı ile düzenli olarak fırçalamalıdırlar. Bebeklerin beslenmesi sırasında ballı emzik, şeker içerikli sıvı gıdaları içeren biberonun kullanılması biberon çürüğü olarak adlandırılan üst ön kesici dişlerde çürüklerin oluşmasına neden olmaktadır. Bebeklerin uykuya şekerli süt vs. içeren biberonlarla yatırılmaları ağızlarında kalıcı sorunların oluşmasına neden olur.

Anne-Baba Doğru Örnek Olmalı

Anne ve baba, çocuklarını diş sağlığına önem veren bireyler olarak görmek istiyorsa, onun önünde düzenli olarak ağız bakımına dikkat eden doğru bir model oluşturmalıdırlar.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.