Diş Çürükleri Obeziteye Yol Açıyor!

15.10.2012
60
Diş Çürükleri Obeziteye Yol Açıyor!

Doç. Dr. Ata anılYanlış beslenme, hareketsizlik ve düzensiz yaşam koşulların sonucunda oluşan obezitenin nedenlerinden biri de diş çürükleridir. Fark edilmeyen veya fark edildiği halde tedavi edilmeyen diş çürükleri sindirimin ilk halkası olan çiğneme eylemini engelledikleri için zamanla obeziteye yol açabiliyor. 

Doç. Dr. Ata Anıl

Estetik Dişhekimliği Akademisi Der. Bşk.

Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri obezitedir. Obezite yani şişmanlık, bugün sağlığımızı önemli ölçüde tehdit eden birçok hastalığın temel sebebi olarak gösterilmektedir. Uzmanlara göre obezite ile ağız sağlığı arasında karşılıklı bir ilişki vardır.

Diş çürükleri çiğnemeyi engeller!

Diş çürüklerinin ağız ortamında neden olduğu ağrı gıdaların gerektiği şekilde ve yeteri kadar çiğnenmeden yutulmasına sebep olduğundan şişmanlığa yol açabilir. Aynı zamanda şişmanlığın sonucunda dolgunlaşan yanak iç mukozası da ağız bakımının yeteri kadar iyi, rahat ve detaylı yapılamamasına neden olarak diş çürükleri ve dişeti hastalıklarını tetiklemektedir.
Ayrıca diş çürükleri sonucunda oluşan diş kayıpları ise o bölgelerde yenilen yiyeceklerin çiğnenmeden mideye gitmesine sebep olarak, hem bazı mide rahatsızlıklarına hem de obeziteye sebep olmaktadır.

Obeziteden korunmak için ağız bakımı şart!

Bilindiği gibi sindirim ağızda başlar, yani alınan gıdaların ilk önce ağızda dişler tarafından iyice öğütülmesi, sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarındandır. Bu nedenle dişleri düzenli fırçalamak, ağız bakımı uygulamak ve rutin diş muayenelerine gitmek hem diş sağlığınızı korur hem de obezite gibi hastalıklardan korunmanızı sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.