Dişçi Korkusuna Gülümseten Çözüm

29.10.2012
58
Dişçi Korkusuna Gülümseten Çözüm

Genellikle diş hekimine giderken içimiz burulur, endişemiz yükselir, pek de sevinerek gitmeyiz. Bazı kişilerde bu endişe hali daha ileri boyutlara taşınarak hekim koltuğuna oturamama, koltukta fenalaşma, panik atağa benzer belirtileri de beraber getirebilir. 

Prof. Dr. Serhat Yalçın
İstanbul Üniversitesi
Diş Hekimliği Fakültesi Öğr. Gör.
Bilinçli sedasyon ya da azot protoksit (gülme gazı ) ile hem hastanın tedavisi hem de hekimin çalışması imkansız hale getiren diş hekimi korkusuna son verilebilir.
Genellikle çocuk bazen de erişkin hastalarda ve özellikle zihinsel engelli bireylerde ağız ve diş tedavileri normal klinik şartlarda yapılamamaktadır. Hatta bu halkımız tarafından “Dişçi Korkusu” olarak da adlandırılmaktadır.
Uygulama Sonrası Normal Yaşamına Devam Edebilir
Gülme Gazı uygulaması bir genel anestezi değildir. Halk arasında “Gülme Gazı” olarak bilinen Azot-protoksit, nitrözoksit ve oksijen (N20/02) gazlarının karışımıdır. Bu karışım solunduğunda, akciğerler tarafından emilir ve sakinleştirici etkisini gösterir. Gaz kesildiğinde ve normal nefes alınmaya başlandığında etkisi derhal ortadan kalkar. Bu etkinin gaz kesildiğinde çabuk ortadan kalkması, azot-protoksitin en avantajlı özelliklerinden birisidir. Uygulama esnasında, bilinç açık olarak diş tedavileri rahat bir şekilde yapılabilir. Hasta, hekimden aldığı komutları yerine getirebilir. Ağzını açması söylendiğinde, hasta bunu kolaylıkla yapar. İşlem sırasında anestezist, hastanın nabzını ve tansiyonunu takip eder. Hasta, işlem sonrasında ilaçların etkisiyle diş tedavisini hatırlayamayacağı için psikolojik travmaya maruz kalmaz. Bu durum, hastanın daha sonraki seanslarda diş tedavisine gelişini kolaylaştıracaktır.

Tüm Sakinleştiricilerden Daha Güvenli

Gülme Gazı’nın diş hekimliğinde kullanılan tüm sakinleştirici ilaçlardan (hatta lokal anesteziklerden) bile daha güvenli. Azot Protoksit, vücut tarafından çok iyi tolere edilebilen ve kolayca vücuttan atılan bir ilaçtır. Tüm bu uygulamalarda bilinciniz açık olacak, konuşabilecek, yutkunabilecek ve rahatlıkla nefes alabileceksiniz. Azot-Protoksit kesildiği anda, herhangi bir kişinin refakat etmesine gerek kalmaksızın evinize ya da işinize gidebileceksiniz.

Diş Hekimine Gitmeden Önce Bunlara Dikkat
Diş hekimi randevunuza çok tok ya da çok aç karnına gelmeyiniz. İşlemden 2-3 saat öncesinde sindirimi kolay gıdalar almanız, diş tedavileriniz esnasında daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Diş hekiminize üst solunum yolu ile ilgili herhangi bir sorununuz olup olmadığı veya burundan nefes almakla ilgili bir probleminiz olup olmadığını belirtiniz. Bugüne kadar geçirmiş olduğunuz ameliyatlarla ilgili (göz operasyonları dahil) diş hekiminize detaylı bilgi veriniz. Diş hekiminize kullandığınız ilaçlar ve mevcut sağlık sorunlarınız ile ilgili bilgileri detaylı olarak veriniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.