Dişlerde Sıcak Çay ve Dondurma Kabusunu Bitirmenin Yolları

15.10.2012
35
Dişlerde Sıcak Çay ve Dondurma Kabusunu Bitirmenin Yolları

Dünyada milyonlarca insanın yaşamı hassas dişler nedeniyle kabusa dönüyor. Dişleri sızladığı için dondurma yiyemeyen, sıcak çay içemeyenlere uzmanlar bakın neler tavsiye ediyor…

Dr.Aylin Sezen Yalçın

Ortodonsit

Sıcacık bir bardak kahve içmek yada yediğiniz  bir kaşık  dondurma  ağrılı bir  deneyim  haline geldiyse  hayatınızı kısıtlayan bir diş eti hassasiyeti yaşıyorsunuz denebilir.Diş hassasiyeti çenekenler  bu tavsiyeleri göz önünde bulundurabilir.

Eğer diş sıkma alışkanlığınız varsa gece plağı kullanın,

Kötü yapılmış, eskimiş dolgu ve protezlerinizi yeniletin,

Asitli içecekler dişleri aşındırabiliyor, bu içecekleri tüketirken pipet kullanın,

Sıcak ve soğuk içecekleri pipetle için. Hassasiyet olan alana değmemiş olacak ve ağrı oluşmayacaktır,

Diş hassasiyeti olan kişiler için üretilmiş özel diş macunlarını tercih edin,

Yumuşak kıllı bir diş fırçası tercih edin, yumuşak hareketlerle ve dişetine zarar vermeyecek şekilde dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin,

Florürlü ağız gargaralarını gece yatmadan önce kullanın,

Diş hekiminizden özel florürlü jel  uygulaması isteyin…

 

Diş hassasiyetinin sebepleri..

Yapılan açıklamalarda diş eti hassasiyetinin dünyada oldukça yaygın olarak karşılaşılmaktadır. Milyonlarca insanı etkileyen bu sorunsıcak ve soğuk yiyeceklerden zevk alınmasını imkansızlaştırarak kişinin hayatını zorlaştırabiliyor.

Hassasiyetin en önemli iki sebebi, mine dokusunun aşınması ve dişeti çekilmesidir. Mine dokusu diş yüzeyini kaplayan vucudun en sert dokusudur. Mine, diş yüzeyinin alt katlarında yer alan, yumuşak yapıda dentinin korunmasında rol oynar. Eğer herhangi bir sebeple dentin açığa çıkmışsa ,dişte hassasiyet meydana gelir. Diş ve dişetinin birleştiği alanlarda mine dokusu daha inceldiğinden, ilk sorunlar bu alanlarda  görülür. İkinci sebep olarak belirttiğim dişeti çekilmesi çoğunlukla dişeti sağlığının yeterli olmadığı alanlarda görülür… Doğru diş fırçalamamak; Sert  dişfırçası kullanımı ve yanlara dogru sağ sol hareketlerle diş fırçalamak özellikle diş- dişeti birleşiminde minenin zedelenip, dentinin ortaya çıkmasına sebep olur.Dişeti çekilmesi; Kronik travma, dişeti iltihabi, kemik erimesi,yaşlanma gibi sebeplerle dişeti çekilebilir. Dişeti çekilen alanda hassasiyet olacaktır.Diş sıkma ve gıcırdatmaya bağlı diş yüzeylerinde aşınma meydana gelmişse,Kırık diş yada dolgularınız varsa,Dişeti iltihabı varlığında dişeti çekilmesi görülür. Diş taşı birikimi, kötü protez yada dolgular dişeti sağlığını bozar ve hassasiyet oluşur.Diş Beyazlatma işleminden sonrabazı kişilerde kısa süreli olarak diş hassasiyeti görülebilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.