Dişlerim Gıcırdıyor Çünkü Stresliyim

Dişlerim Gıcırdıyor Çünkü Stresliyim

Aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahipseniz uyurken dişlerinizi gıcırdatma olasılığınız çok yüksek. Çünkü uzmanlar,  vücuttaki stres belirtilerinin ilk görüldüğü yerin ağız dokuları olduğunu belirtiyor. Stresli iseniz dişlerin gıcırdaması normaldır.

——

Bruksizm (diş gıcırdatma) uyku sırasında çene sıkma, diş gıcırdatma olayına toplumumuzda oldukça sık rastlanır. genellikle ‘Dişlerim gıcırdıyor çünkü stresliyim’ cümlesiyle gündeme gelir. Olayın kötü yönü bu alışkanlığa sahip kişilerin bundan habersiz olması. Çünkü o uyurken, yanındaki kişi gecenin karanlığında çıkan bu sesten dolayı sabaha kadar uykusuz kalır.

Niçin dişlerimiz gıcırdar?

Bruksizmin, dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulması, santral sinir sistemindeki bir hastalık ve duygusal streslerde görülür..Vücutta stres belirtilerinin ilk görüldüğü yer ağız dokularıdır. Stres en önemli faktördür. Aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahipseniz uykunuzda diş gıcırdatma olasılığınız çok yüksek…

Nasıl tedavi edilir?

Amaç, dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. “Gece Koruyucuları”, bruksizmin semptomatik tedavisinde, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan araçtır. Hastalığın seyri doğrultusunda gece koruyucularının yanında bazen ek tedavilerinde uygulanması gerekebilir.

Stres terapisi, Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler, Kas gevşetici ilaç uygulaması, Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi, Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları.

Diş gıcırdatması hangi hastalıkların habercisidir?

Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda ön dişlerin köşelerinde arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluşur, zamanla büyüyerek dişlerin kırılmasına neden olur. Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda oluşan aşınma (özellikle ön dişleri etkilidir) Dişler genellikle soğuğa karşı aşırı hassasiyet oluşur. Diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin boynunda diş eti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar Yıllar süren gıcırdatma sonucu dişler gevşeyerek sallanmaya başlar. Aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına neden olur. Özellikle dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç kısmında çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum meydana gelir. Bu oluşum nedeni ile sıklıkla “yanak ısırma” olayı ile karşılaşılır. Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına neden olur. Kas ağrısı zaman zaman baş ağrısı şeklinde kendini gösterir. Çene eklemine aşırı yüklenilme nedeni ile eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.